15.9 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Καλπάζει προς τον τίτλο η Λεβερκούζεν

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν νίκησε με 3-0 τη Βέρντερ μέσα στη Βρέμη και ξαναπήρε το προβάδισμα στη βαθμολογία της Μπουντεσλίγκα με την όγδοη συνεχή νίκη της.

Οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν το αυτογκόλ του Ντεμάν για να προηγηθούν και να απλοποιήσουν την κατάσταση, ενώ έφτασαν σε σκορ ασφαλείας με την «οβίδα» του Τζέρεμι Φριμπόνγκ από την άκρη της μεγάλης περιοχής, στο 42ο λεπτό.

Οι «Ασπιρίνες» του Τσάμπι Αλόνσο παρέμειναν στη θέση του οδηγού και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον ευρισκόμενο σε μεγάλη φόρμα Αλεχάντρο Γκριμάλντο να διασφαλίζει τους τρεις βαθμούς, στο 76΄.

Ο Γκριμάλντο έχει πλέον σκοράρει σε όλα τα πέντε τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Λεβερκούζεν στο πρωτάθλημα, επίδοση που συνιστά ρεκόρ συλλόγου.

Η Λεβερκούζεν, η οποία έγινε επίσης η πρώτη ομάδα στην ιστορία της Μπουντεσλίγκα που σκοράρει τουλάχιστον δύο φορές σε κάθε έναν από τους πρώτους 12 αγώνες της σε μια σεζόν, έφτασε στους 34 βαθμού και ακολουθεί με 32 η Μπάγερν μετά την εκτός έδρας νίκη το βράδυ της Παρασκευής (1-0) στην Κολονία.

Από εκεί και ύστερα, η Λειψία έχασε έδαφος με την ήττα της στο Βόλφσμπουργκ από τους «Λύκους», ενώ η Ντόρτμουντ έχασε στο 28΄ με 2-0 στο γήπεδό της από την Γκλάντμπαχ, για να επικρατήσει τελικά με 4-2.

Αποτελέσματα και σκόρερ (Σάββατο 25/11):

Κολωνία-Μπάγερν Μονάχου 0-1 (20΄ Κέιν)Ντόρτμουντ-Γκλάντμπαχ 4-2 (30΄ Σάμπιτσερ, 32΄ Φίλκρουγκ, 45΄ Γκίτενς, 90΄+7 Μάλεν – 13΄ Ράιτζ, 28΄ Κονέ)Ουνιόν Βερολίνου-Άουγκσμπουργκ 1-1 (88΄ Φόλαντ – 39΄ πεν. Ντεμίροβιτς)Φράιμπουργκ-Ντάρμσταντ 1-1 (35΄ Χόλερ – 18΄ Χόνσακ)Βόλφσμπουργκ-Λειψία 2-1 (9΄ Βιντ, 66΄ Ροζέριο – 52΄ Πόουλσεν)Βέρντερ Βρέμης-Λεβερκούζεν 0-3 (9΄ αυτ. Ντεμάν, 42΄ Φρίμπονγκ, 76΄ Γκριμάλντο)Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Στουτγάρδη 1-2 (26΄ αυτ. Άντον – 2΄, 45΄+2 Ούνταβ)