24 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Και νίκη και διαφορά στη… λάβα του ΣΕΦ οι «λαβωμένοι» Πειραιώτες

Ο Ολυμπιακός έκανε μεγάλη αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με τη Βίρτους Μπολόνια και επικράτησε στο ΣΕΦ με 74-69 στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Euroleague. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κάλυψε την ίδια στιγμή και τη διαφορά της ήττας από τον πρώτο γύρο (69-67) και έπιασε στο 17-11 την ιταλική ομάδα, έχοντας και το πάνω χέρι σε ενδεχόμενη ισοβαθμία στο τέλος της κανονικής περιόδου.

Το παιχνίδι απέκτησε ρυθμό από το ξεκίνημά του, με τη Μπολόνια να βρίσκει στόχο από μακριά και να βγάζει τις φάσεις που ξέρει να φτιάχνει στο παρκέ. Από την άλλη, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν μουδιασμένα ειδικά στην άμυνα και είδαν τον αντίπαλό τους να φτιάχνει προβάδισμα αλλά να το εξανεμίζουν βρίσκοντας σκορ και μειώνοντας στο 21-22 με το οποίο ολοκληρώθηκε η α’ περίοδος.

Το β’ δεκάλεπτο εξελίχθηκε ακόμα χειρότερα στα μετόπισθεν για τον Ολυμπιακό αδυνατώντας να ακολουθήσει τους παίκτες του Λούκα Μπάνκι οι οποίοι είχαν τρομερό ρυθμό τόσο στην κυκλοφορία της μπάλας όσο και στα σουτ που έπαιρναν με αποτέλεσμα να κάνουν τη ζημιά με κάθε τρόπο και να αυξήσουν τη διαφορά τους ακόμα και σε διψήφια επίπεδα (34-46). Κάποιες μικρές επιθετικές εκλάμψεις των Πειραιωτών δεν άφησαν την κατάσταση να ξεφύγει και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 37-46.

Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκαν με άλλον «αέρα», βελτίωσαν αισθητά την εικόνα τους στα μετόπισθεν με αποτέλεσμα η Μπολόνια να βλέπει τα περιφερειακά (και όχι μόνο) ποσοστά της να πέφτουν. Οι Πειραιώτες καθάριζαν τα ριμπάουντ, έπαιρναν ώθηση στο μπροστινό μέρος του παρκέ και βρίσκοντας μεγάλα σουτ από μακριά, πήραν το προβάδισμα για το 57-51 της τρίτης περιόδου, χάρη σε ένα απίθανο επιμέρους 20-5 που «έτρεξαν».

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός ήθελε πλέον να ελέγξει τα πράγματα έχοντας ανακτήσει το ρυθμό του αγώνα και έχοντας χαλάσει για τα καλά το μομέντουμ της Μπολόνια που δεν συνέχισε στα ίδια στάνταρ με το πρώτο ημίχρονο. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τη διαφορά ακόμα και σε διψήφια επίπεδα (68-57) και παρόλο που δεν… πετούσαν φωτιές στην επίθεση, ήταν σπουδαίοι στην άμυνα και δεν άφηναν τους Ιταλούς να βρουν απαντήσεις για να ισορροπήσουν τα πράγματα. Έχοντας στο μυαλό της και τη διαφορά, η ελληνική ομάδα είχε χαμηλώσει το τέμπο και διατηρούσε την υπέρ της διαφορά την οποία έφτασε στο +7 με το τρίποντο του Πίτερς στα τελευταία 15″. Το μόνο που κατάφερε η Μπολόνια ήταν να μειώσει με ένα δίποντο για να γραφτεί το τελικό 74-69 με το οποίο ο Ολυμπιακός επικράτησε, υπερκαλύπτοντας και τη διαφορά του πρώτου γύρου.

Τα στατιστικά του αγώνα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-22, 37-46, 57-51, 74-69

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουίλιαμς-Γκος 6 (2/5 δίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ράιτ 4 (1/3 δίποντα, 2/4 βολές), Κάναν 12 (3/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούντζης, Μήτρου-Λονγκ, Φαλ 11 (5/6 δίποντα, 1/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπανικολάου 16 (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπραζντέικις 2, Πίτερς 8 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 7 (2/5 δίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 8 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Κορντινιέ (0/3 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Λούντμπεργκ 6 (2/7 σουτ, 2/3 β ολές), Μπελινέλι 10 (1/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/3 βολές), Παγιόλα 6 (2), Ντόμπριτς 5 (1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο), Σενγκέλια 15 (6/10 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη), Χάκετ 10 (1/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Μίκι 7 (3/9 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ζίζιτς 4, Ντάνστον 2, Αμπάς 4

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 17/31 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 16/29 βολές, 38 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 8 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 15 λάθη, 21 φάουλΤα ομαδικά στατιστικά της Βίρτους Μπολόνια: 18/39 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 12/15 βολές, 32 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 7 επιθετικά), 16 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη, 25 φάουλ