22.1 C
Πέμπτη, 23 Μαΐου, 2024

Κέρδισε με ανατροπή και μένει ζωντανή στην μάχη του τίτλου η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα κατάφερε με ολική ανατροπή να κερδίσει 2-1 την Λας Πάλμας στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστική της La Liga.

Από το 12ο λεπτό της αναμέτρησης η «μπλαουγκράνα» βρέθηκε πίσω στο σκορ, καθώς ο πρώην παίκτης της Μπαρτσελόνα, Μουνίρ βρήκε δίχτυα με κοντινό σουτ. Στη συνέχεια, το σύνολο του Τσάβι πάτησε γκάζι και βρήκε ρυθμό, χωρίς όμως να μπορέσει μα απειλήσει σημαντικά την αντίπαλη εστία.

Η ισοφάριση ήρθε στο 56′ με τον Φεράν Τόρες, ο οποίος έπειτα από φάση διαρκείας πλάσαρε όμορφα και έφερε το ματς στα ίσα. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Γκιντογκάν κέρδισε πέναλτι από τον Σινγκρέιβεν, ο οποίος αντίκρυσε και την κόκκινη κάρτα, και στο 90+3′ ανέλαβε την εκτέλεση και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.