16.1 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Ιστορική συντριβή της Μπάγερν στη Φρανκφούρτη

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης κονιορτοποίησε τη Μπάγερν Μονάχου με 5-1 ύστερα μια εντυπωσιακή εμφάνιση, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο (3-0), διακόπτοντας το αήττητο των πρωταθλητών στη Bundesliga αυτή τη σεζόν.

Σε ένα εκρηκτικό πρώτο ημίχρονο, η Άιντραχτ έκανε «φύλλο και φτερό» τη βαυαρική άμυνα αποκαλύπτοντας τις μεγάλες αδυναμίες του συγκροτήματος του Τόμας Τούχελ και σκοράροντας τρεις φορές σε 24 λεπτά.

Ο Ομάρ Μαρμούς άνοιξε το σκορ στο 12ο όταν πήρε το ριμπάουντ μετά το δοκάρι του Φαρές Τσαϊμπί, μετά από ένα λάθος από τον Νουσαΐρ Μαζράουι.

Ο Έρικ Ντίνα Εντίμπε διπλασίασε το προβάδισμά στο 31΄ και ο Ούγκο Λάρσον έκανε το 3-0 πέντε λεπτά αργότερα, επωφελούμενος από ένα λάθος του Τζόσουα Κίμιχ. Ο Κίμιχ επανόρθωσε λίγο πριν την ανάπαυλα (44΄) με ένα δυνατό σουτ από τα 20 μέτρα για να μειώσει, αλλά αυτό δεν έκαμψε τους γηπεδούχους.

Η Άιντραχτ έβαλε ξανά τη μπάλα στα δίχτυα πέντε λεπτά μετά την επανέναρξη για το 4-1 με άλλο ένα γκολ του Εμπίμπε και ο Άνσγκαρ Νάουφ έκανε το 5-1 με τη συμπλήρωση του 60ού λεπτού, με την Άιντραχτ να γίνεται η πρώτη ομάδα σε 48 χρόνια που σκόραρε πέντε γκολ σε μία ώρα εναντίον της Μπάγερν στη Μπουντεσλίγκα, από τη δική της νίκη με 6-0 το 1975.

Η Μπάγερν, που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο αφού ο αγώνας πρωταθλήματος της περασμένης εβδομάδας με την Ουνιόν Βερολίνου αναβλήθηκε λόγω χιονιού, παραμένει στη δεύτερη θέση με 32 βαθμούς, με την πρωτοπόρο Μπάγερ Λεβερκούζεν (35), να ταξιδεύει για να αντιμετωπίσει αύριο (10/12) την τρίτη Στουτγάρδη, η οποία έχει 30 βαθμούς.

Αποτελέσματα και σκόρερ (14η αγωνιστική):

Χοφενχάιμ-Μπόχουμ 3-1 (32΄ αυτ. Μάσοβιτς, 43΄ Κράμαριτς, 76΄ Μπεμπού – 90΄ Πασιένσια)Ουνιόν Βερολίνου-Γκλάντμπαχ 3-1 (24΄ πεν. Φόλαντ, 50΄ Χόλερμπαχ, 75΄ Κάουφμαν – 77΄ Πλεά)Άϊντραχτ Φρανκφούρτης-Μπάγερν Μονάχου 5-1 (12΄ Μαρμούς, 31΄, 50΄ Εμπίμπε, 35΄ Λάρσον, 60΄ Κνάουφ – 44΄ Κίμιχ)Βόλφσμπουργκ-Φράιμπουργκ 0-1 (75΄ Γκρέγκοριτς)Βέρντερ Βρέμης-Άουγκσμπουργκ 2-0 (39΄ Σταρκ, 65΄ Ντακς)Χαϊντενχάιμ-Ντάρμστατ 3-2 (42΄ Σόπνερ, 69΄, 71΄ Μάινκα – 52΄ Σάρκε, 60΄ αυτ. Μαλόνεϊ)Ντόρτμουντ-Λειψία 2-3 (45+6΄ Σούλε, 90+3΄ Φίλκρουγκ – 32΄ Μπενσεμπαϊνί, 54΄ Μπαουμγκάρτνερ, 90+1΄ Πόουλσεν)