19.2 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Η Τσέλσι φρέναρε την Άρσεναλ

Η Τσέλσι σταμάτησε την Άρσεναλ στο «Στάμφορντ Μπριτζ» υποχρεώνοντας τους «Κανονιέρηδες» σε ισοπαλία με 2-2, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής στην Premier League.

Μια ισοπαλία που κολακεύει την Άρσεναλ, καθώς έως το 77ο λεπτό βρισκόταν πίσω στο σκορ αλλά κατάφερε να σώσει ένα βαθμό στο λυκόφως του λονδρέζικου ντέρμπι, σκοράροντας δις σε ένα επτάλεπτο.

Η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα διατήρησε έτσι το εφετινό αήττητο, αλλά έδωσε ευκαιρία στη Μάντσεστερ Σίτι, που είχε νικήσει νωρίτερα δύσκολα την Μπράιτον με 2-1 στο «Έτιχαντ», να την φτάσει στην κορυφή, στους 21 βαθμούς.

Έτσι, η Τότεναμ θα έχει την ευκαιρία το βράδυ της Δευτέρας (23/10) να βρεθεί μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας, εφόσον καταφέρει να αξιοποιήσει την έδρα της νικώντας την Φούλαμ.

Σε ένα άλλο ντέρμπι, εκείνο του Μέρσεϊσαϊντ, με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 9ης ημέρας, η Λίβερπουλ νίκησε τον Έβερτον 2-0 με ισάριθμα γκολ του Μοχάμεντ Σαλάχ και έπιασε την Τότεναμ στους 20 βαθμούς, με παιχνίδι περισσότερο.

Η Έβερτον έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 37΄ λόγω της αποβολής του Γιανγκ. Παρόλα αυτά, τα «Ζαχαρωτά» κρατούσαν το «μηδέν» έως το 72ο λεπτό, όταν καταλογίστηκε πέναλτι εις βάρος τους για χέρι του Κιν και ο Σαλάχ ευστόχησε ανοίγοντας το δρόμο προς τη νίκη.

Ο Τσιμίκας ξεκίνησε στην αρχική ενδεκάδα της Λίβερπουλ, αλλά έγινε αλλαγή από τον Κλοπ στο 62΄ για λόγους τακτικής, αφού με το σκορ ισόπαλο και έχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα, ο Γερμανός τεχνικός επέλεξε να περάσει άλλον έναν επιθετικό (Νούνιες).

Αποτελέσματα και σκόρερ:

Λίβερπουλ-Έβερτον 2-0 (75΄ πεν., 90+7΄ Σαλάχ)Μπόρνμουθ-Γουλβς 1-2 (17΄ Σολάνκε – 47΄ Κούνια, 87΄ Κάλαϊτζιτς)Μπρέντφορντ-Μπέρνλι 3-0 (24΄ Βίσα, 62΄ Μπεούμο, 87΄ Γκόντος)Μάντσεστερ Σίτι-Μπράιτον 2-1 (7΄ Άλβαρες, 19΄ Χάαλαντ – 73΄ Φάτι)Νιούκαστλ-Κρίσταλ Πάλας 4-0 (8΄ Μέρφι, 44΄ Γκόρντον, 45+1΄ Λόνγκσταφ, 66΄ Γουίλσον)Νότιγχαμ-Λούτον 2-2 (48΄, 76΄ Γουντ – 83΄ Ογκμπένε, 90+3΄ Αντεμπάγιο)Τσέλσι-Άρσεναλ 2-2 (15΄ πεν. Πάλμερ, 48΄ Μούντρικ – 77΄ Ράις, 84΄ Τροσάρ)