24 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Η Σαουθάμπτον «ζει», λαχτάρισε η Άρσεναλ

Η Σαουθάμπτον έδειξε… σημεία ζωής κι αναπτέρωσε τις ελπίδες της για παραμονή μετά τη νίκη με 1-0 επί της Λέστερ στο «Σεντ Μέρις», για την 26η αγωνιστική στην Premier League.

Οι μετέπειτα νικητές έχασαν πέναλτι στο 32΄, όταν ο Γουάρντ απέκρουσε την εκτέλεση του Τζέιμς-Γουόρντ Πράουζ, αλλά βρήκαν το «χρυσό» γκολ τρία λεπτά αργότερα με τον Αργεντινό Κάρλος Αλκαράς.

Νωρίτερα η Μπόρνμουθ «έβγαλε το λάδι» της πρωτοπόρου Άρσεναλ, που είδε κι έπαθε στο «Εμιρέιτς» για να ανατρέψει το 0-2 που έχανε έως το 62ο λεπτό, πριν φτάσει στη νίκη με γκολ του Νέλσον στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων και διατηρήβσει τη διαφορά των πέντε βαθμών από τη δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι.

Την ίδια ώρα η Τότεναμ γνώριζε την ήττα στο «Μολινό» από τη Γουλβς (0-1) και ταυτόχρονα έχανε έδαφος στη διεκδίκηση της τέταρτης θέσης.

Η Μπράιτον συνέχισε τις εντυπωσιακές εμφανίσεις και νίκησε εύκολα με 4-0 τη Γουέστ Χαμ, οδηγώντας πιθανότατα τον Ντέιβιντ Μόιες στην πόρτα της εξόδου από τον πάγκο της ομάδας του Λονδίνου, ενώ ο Γκρέιαμ Πότερ πήρε λίγο χρόνο μετά τη νίκη της Τσέλσι επί της Λιντς με 1-0.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

Μάντσεστερ Σίτι-Νιούκαστλ 2-0 (16΄ Φόντεν, 67΄ Σίλβα)Άρσεναλ-Μπόρνμουθ 3-2 (62΄Παρτέι, 70΄ Γουάιτ, 90΄+7 Νέλσον – 1΄ Μπίλινγκ, 57΄ Σένεσι)Άστον Βίλα-Κρίσταλ Πάλας 1-0 (27′ αυτ. Αντερσεν)Μπράιτον-Γουέστ Χαμ 4-0 (18΄ πεν. ΜακΑλιστερ, 52΄ Φέλτμαν, 69΄ Μιτόμα, 89΄ Γουέλμπεκ)Τσέλσι-Λιντς 1-0 (53΄ Φοφανά)Γουλβς-Τότεναμ 1-0 (82΄ Τραορέ)Σαουθάμπτον-Λέστερ 1-0 (35΄ Αλκαράς)