14.8 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Η «πρωτάρα» Φινλανδία «έγραψε ιστορία» στην Κοπεγχάγη

Το ματς του Β΄ ομίλου του Euro 2020, ανάμεσα στην Δανία και στην Φινλανδία, συνεχίστηκε μετά το σοκαριστικό περιστατικό με την κατάρρευση του Κρίστιαν Έρικσεν στον αγωνιστικό χώρο.

Με πρωτοβουλία των παικτών των δύο ομάδων, αφού νωρίτερα είχαν πληροφορηθεί ότι σταθεροποιήθηκε η κατάσταση της υγείας του 29χρονου Δανού μέσου, η UEFA δέχτηκε το αίτημά τους για να συνεχιστεί και να τελειώσει το ματς, όπως κι έγινε.

Η «πρωτάρα» σε μεγάλη διοργάνωση, Φινλανδία, έκανε την έκπληξη κι επικράτησε με 1-0, χάρις στο γκολ του Πογιάνπαλο στο 60ό λεπτό, με τους «Βίκινγκ» στο 74΄ να χάνουν το πέναλτι για να ισοφαρίσουν.

Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με μία κεφαλιά, στη μοναδική τελική που είχαν σε ολόκληρο το 90λεπτο. Σύμφωνα με την Opta, από το 1980 και μετά, καμία ομάδα δεν έχει νικήσει σε αγώνα Euro ή Μουντιάλ με μόλις μία τελική. Η Φινλανδία έγινε η πρώτη που το κατάφερε, με την βοήθεια και του Χραντέτσκι, ο οποίος στο 74΄ απόκρουσε το πέναλτι του Χόιμπγιερκ.