21.3 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Η Ουαλία βύθισε την Τουρκία

Τη νίκησε με 2-0 και την άφησε ουραγό στον 1ο όμιλο

Πολύ συμπαγής παρουσιάστηκε η Ουαλία και στο δεύτερο παιχνίδι της στο Euro 2020 και βύθισε την Τουρκία στο τέλος της βαθμολογίας του 1ου ομίλου, καθώς τη νίκησε με 2-0 στο Μπακού.

Η ομάδα του Πέιτζ ευτύχησε να προηγηθεί στο 42′ με τον Ράμσεϊ, ενώ ο Γκάρεθ Μπέιλ στο 61′ απώλεσε πέναλτι για να σιγουρέψει νωρίτερα τη νίκη της Ουαλίας. Και χρειάστηκε να φτάσει το ματς στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων για να κάνει ο Ρόμπερτς το 2-0 και σπείρει την απόγνωση στους Τούρκους, που είχαν ηττηθεί και στην πρεμιέρα 3-0 από την Ιταλία.

Αντίθετα η Ουαλία μετά και την ισοπαλία 1-1 που πήρε από την Ελβετία έχει πλέον 4 βαθμούς και είναι πολύ πιθανό να προκριθεί ως μία από τις καλύτερες τρίτες του ομίλου ακόμα κι αν ηττηθεί στο τελευταίο ματς του ομίλου από την Ιταλία.