20 C
Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024

Η Μπάρτσα απάντησε στο break του Ολυμπιακού αλλά όλα θα κριθούν στο ΣΕΦ πλέον

Ο Ολυμπιακός πάλεψε και έδειχνε ικανός να «σπάσει» εκ νέου την έδρα της Μπαρτσελόνα, όμως αυτή ήταν που τελικά χαμογέλασε και με σκορ 77-69 πήρε τη νίκη για να ισοφαρίσει τη μεταξύ τους προημιτελική σειρά σε 1-1.

Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν στην λεπτομέρειες στα τελευταία λεπτά, πλην όμως έδειξαν σημάδια χαρακτήρα για να διεκδικήσουν ένα δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα μέσα στην Βαρκελώνη και μέσα σε ελάχιστα εικοσιτετράωρα, ενώ αυτό που κρατούν φυσικά είναι το γεγονός πως πλέον έχουν το πλεονέκτημα της έδρας στα χέρια τους, αφού η σειρά των Playoffs της Euroleague θα κριθεί (καταρχήν) στα επόμενα δύο ματς στο ΣΕΦ.

Παρά το γεγονός ότι οι δύο ομάδες ξεκίνησαν σχετικά ισορροπημένα το παιχνίδι, η Μπαρτσελόνα ήταν αυτή που κορύφωσε την ενέργεια και την έντασή της στο παρκέ, σκοράροντας όπως θέλει είτε από το ζωγραφιστό είτε από την περιφέρεια, κάνοντας μεγάλη ζημιά στη ρακέτα και τον Ολυμπιακό να μη μπαίνει καθόλου στο πνεύμα της αναμέτρησης. Soft αμυντικά και άστοχοι περιφερειακά οι «ερυθρόλευκοι» που είδαν το σκορ να ξεφεύγει για το 27-14 της 1ης περιόδου.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ερχόμενοι στο παρκέ από τον πάγκο, έδωσαν μια νέα πνοή στην ελληνική ομάδα και συμμάζεψαν αισθητά την κατάσταση και τη διαφορά, βγάζοντας σκληράδα και ενέργεια και κόβοντας αυτή την επιθετική άνεση των Καταλανών. Την ίδια στιγμή δε, έφθειραν την αντίπαλη ρακέτα, κέρδιζαν φάουλ και σκόραραν με βασικό πρωταγωνιστή τον ΜακΚίσικ και ισορρόπησαν τα πράγματα για να κλείσουν το ημίχρονο, υπολειπόμενοι μόλις έξι πόντων (43-37), ενώ η διαφορά θα μπορούσε να είναι ακομα πιο μικρή αν δεν υπήρχε τόσο κακό ποσοστό τριπόντων ή δε χάνονταν κάποιες βολές.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός και δη, η αρχική πεντάδα του μπήκε πιο αποφασισμένη και ευτύχησε να περάσει μπροστά κάνοντας μεγάλη αντεπίθεση και βρίσκοντας ορισμένα σπουδαία σουτ από τον Γουίλιαμς-Γκος που πήρε την επιθετική και εκτελεστική πρωτοβουλία, την ώρα που η ελληνική άμυνα είχε σταθεροποιηθεί σε ένα καλό επίπεδο. Παρόλα αυτά, κάποια λάθη και κάποιες άστοχες επιλογές στις τελευταίες επιθέσεις δεν επέστρεψαν να ισοφαριστεί εκ νέου το σκορ και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο 4ο δεκάλεπτο με το σκορ στο 60-57, ενώ πλέον η ένταση και οι σκληρές μονομαχίες είχαν κορυφωθεί.

Στην τελευταία περίοδο, το παιχνίδι απέκτησε χαρακτήρα σωστού ντέρμπι με την Μπαρτσελόνα ωστόσο να πληγώνει σε μεγάλο βαθμό τις δύο ρακέτες χάρη στα πάμπολλα επιθετικά ριμπάουντ που ανανέωσαν αρκετές και καθοριστικές ισπανικές κατοχές, την ώρα που ο Ολυμπιακός στη δική του επίθεση έχασε μεγάλες ευκαιρίες να μείνει κοντά στο σκορ, με την ομάδα της Βαρκελώνης να έχει πλέον την ψυχολογία με το μέρος της και να φτάνει εν τέλει στο τελικό 77-69 με το οποίο ισοφάρισε τη σειρά των Playoffs.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-14, 43-37, 60-57, 77-69

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Ντα Σίλβα, Βέσελι 10 (6 ριμπάουντ), Μπριθουέλα, Ρούμπιο, Κάλινιτς 5 (3 ριμπάουντ), Σατοράνσκι 7 (2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 11 (4 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 5 (2 ριμπάουντ, 5 λάθη), Αμπρίνες 9 (2/3 τρίποντα), Πάρκερ 24 (4/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Νάτζι, Γιοκουμπάιτις 6 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (3 ριμπάουντ), Γουίλιαμς-Γκος 10 (2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ράιτ 6 (3 ριμπάουντ), Κάναν 2, Λαρεντζάκης, Φαλ 3 (3 ριμπάουντ), Μπραζντέικις, Πίτερς 20 (3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 6 (4 ριμπάουντ), Μιλιουτίνοβ, Σίκμα 5 (6 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 10 (2 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 22/49 δίποντα, 9/19 τρίποντα, 6/10 βολές, 30 ριμπάουντ (15-15), 21 ασίστ, 7 κλεψίματα, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/23 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 9/13 βολές, 32 ριμπάουντ (9-23), 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 19 λάθη