20.1 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Η Λάτσιο σόκαρε τη Νάπολη

Ένα γκολ περίπου στα μισά του β΄ ημιχρόνου από τον μέσο Ματίας Βεσίνο επέτρεψε στη Λάτσιο να φύγει από τη νίκη με 1-0 από το «Ντιέγκο Μαραντόνα» απέναντι στη Νάπολι, στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 25ης αγωνιστικής στη Serie A.

Οι «Λατσιάλι» έβαλαν τέλος στο νικηφόρο σερί των πρωτοπόρων του ιταλικού πρωταθλήματος και ταυτόχρονα έγιναν μόλις η δεύτερη ομάδα που τους νίκησε φέτος στην Ιταλία, μετά την Ίντερ τον Ιανουάριο.

Ο Βεσίνο σκόραρε στο 67ο λεπτό αλλά παρότι υπήρχε χρόνος, οι παίκτες του Λουτσιάνο Σπαλέτι δεν κατάφεραν τουλάχιστον να σώσουν ένα βαθμό απέναντι στην ομάδα ενός πρώην προπονητή των «Παρτενοπέι», του Μαουρίτσιο Σάρι.

Με τους τρεις βαθμούς οι πρωτευουσιάνοι ανέβηκαν στη δεύτερη θέση, ένα βαθμό μπροστά από την Ίντερ και τη Μίλαν και τέσσερις από τη συμπολίτισσα Ρόμα, που όμως έχουν από έναν αγώνα λιγότερο.

Από την πλευρά της, η Νάπολι παρέμεινε στους 65 βαθμούς αλλά το μόνο που ουσιαστικά την ενόχλησε απόψε δεν ήταν οι χαμένοι βαθμοί αλλά το πληγωμένο γόητρό της.