16.9 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Η Λάρισα ισοφάρισε σε 2-2 τον Παναθηναϊκό

Σε πέμπτο αγώνα, την προσεχή Τετάρτη (8/6, 19:30) στο ΟΑΚΑ θα κριθεί η ημιτελική σειρά των playoffs της Stoiximan Basket League Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ – Λάρισα, καθώς η θεσσαλική ομάδα στον τέταρτο ημιτελικό με «όπλο» την άμυνα της επικράτησε με 74-62 στο κατάμεστο από 5.000 φίλους της κλειστό γήπεδο της Νεάπολης και ισοφάρισε σε 2-2.

Οι γηπεδούχοι επιβλήθηκαν με επιμέρους σκορ στο δεύτερο ημίχρονο 45-32 και 22-12 στην τελευταία περίοδο και τελείωσαν την αναμέτρηση με 11 κλεψίματα.

Η «ομάδα του τριφυλλιού» με επιμέρους σκορ από την έναρξη της περιόδου 9-2 με έξι πόντους με ένα τρίποντο του Νεμάνια Νέντοβιτς και ένα τρίποντο του Λεωνίδα Κασελάκη, στο πρώτο δίλεπτο του τέταρτου δεκάλεπτου, προηγήθηκε με 59-54.

Η Λάρισα κράτησε χωρίς πόντο τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ για δυόμιση λεπτά και με τρεις πόντους του Θοδωρή Ζάρα και δύο βολές του Ουσμάν Κρουμπάλι ισοφάρισε σε 61-61 στο 35’.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο τελευταίο πεντάλεπο της συνάντησης μπροστά στο σκορ με μια βολή του Χάουαρντ Σαντ – Ρος (62-61), αλλά έως την λήξη της συνάντησης δεν πέτυχαν πόντο και η Λάρισα με σερί 13-0 με τους Μιχάλη Τσαϊρέλη, Κρουμπάλι να πετυχαίνουν από δύο καλάθια έφτασε στη νίκη και την ισοφάριση.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Θοδωρής Ζάρας, ο οποίος πέτυχε 17 πόντους με 2/3 δίποντα και 4/6 τρίποντα. Και τα 4 τρίποντα ο 35χρονος γκαρντ τα πέτυχε στην τρίτη περίοδο. Ο Στέφαν Μούντι είχε 13 πόντους, 7 ασίστ και 4 κλεψίματα. Ο Μιχάλης Τσαϊρέλης πέτυχε, επίσης, 13 πόντους.

Ο Ουσμάν Κρουμπάλι τελείωσε το ματς με νταμπλ νταμπλ (12 πόντοι με 4/5 δίποντα και 4/12 βολές και 16 ριμπάουντ). Ο Τζέιλεν Χάντσον σκόραρε 10 πόντους και έδωσε 3 ασίστ.Από τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ οι Ντάριλ Μέικον, Ιωάννης Παπαπέτρου σκόραραν από 12 πόντους.

Αμφότερες οι ομάδες ήταν άστοχες από την γραμμή των βολών με τους γηπεδούχους να έχουν 12/16 και τους «πράσινους» 11/22.