25.6 C
Σάββατο, 1 Ιουνίου, 2024

Ηρωική πρόκριση της ΑΕΚ μέσα στη «ζούγκλα» της Λεωφόρου

Η ΑΕΚ της περιόδου με προπονητή τον Αγγλο Τζακ Μπίμπι (1948-51) είχε ως κορυφαίες στιγμές τις κατακτήσεις του Κυπέλλου Ελλάδας το 1949 και το 1950. Για να φτάσει, όμως, σε αυτές τις επιτυχίες, έπρεπε να νικήσει τον πανίσχυρο Παναθηναϊκό εκείνης της εποχής, πρώτα στον συγκλονιστικό διπλό Τελικό του 1949 και κατόπιν στον επεισοδιακό ημιτελικό του 1950. Και στις δύο περιπτώσεις στην έδρα του, στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας!

Σαν σήμερα πριν από 70 χρόνια η ΑΕΚ βγήκε νικήτρια από μία ζούγκλα. Νίκησε με 3-1 τον Παναθηναϊκό και προκρίθηκε στον τελικό με αντίπαλο τον Αρη, τον οποίον θα νικούσε πολύ πιο εύκολα με 4-0. Στον ημιτελικό χρειάστηκε παράταση αλλά και… επιβίωση στην τρομοκρατία των γηπεδούχων.

Τα προβλήματα άρχισαν στο 32΄, όταν ο Θεσσαλονικιός διαιτητής Ιωαννίδης έδωσε έμμεσο αντί για πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ. Ο Μανώλης Κουντούρης, όμως, ισοφάρισε (είχε ανοίξει το σκορ για τον Παναθηναϊκό με φάουλ ο Σταφυλίδης) οι παίκτες και οι οπαδοί των γηπεδούχων αγρίεψαν και ο διαιτητής άρχισε να «παίζει έδρα» για να τους εξευμενίσει.  Ωστόσο, στο ημίχρονο ο Ιωαννίδης πήγε στα αποδυτήρια μέσα σε βροχή από πέτρες!

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν πολύ καλύτερη, αφού έπαιζε ουσιαστικά με παίκτη παραπάνω, λόγω τραυματισμού του Σαλεμή του Παναθηναϊκού (δεν επιτρέπονταν αλλαγές τότε). Ωστόσο το 1-1 δεν άλλαξε και το ματς πήγε στην παράταση, οπότε και η ΑΕΚ πέτυχε δύο γκολ, με τον Λάκη Εμμανουηλίδη στο 115’ και τον Παναγιώτη Πατάκα στο 120’.

Το σκορ έγινε 1-3 και η οργή των ηττημένων ξέσπασε. Ο Χιονίδης του Παναθηναϊκού χτύπησε τον Πούλη της ΑΕΚ, ο Σαλεμής επιτέθηκε στον διαιτητή. Αμφότεροι οι… ταραξίες αποβλήθηκαν και η κατάσταση ξέφυγε. Όπως χαρακτηριστικά σημειώνεται στο ρεπορτάζ της εφημερίδας «Ελευθερία», «εκατοντάδες εξαγριωμένοι οπαδοί του ΠΑΟ ήθελαν να κτυπήσουν τον διαιτητή –που με δυσκολία η αστυνομία επροστάτευσε- και χειροκροτούσαν τους παίκτας που είχαν… αποβληθεί από το γήπεδο!». Υπήρξαν πάντως και άνθρωποι από την πλευρά του Παναθηναϊκού που «κατέβαλαν προσπάθειες για να συγκρατήσουν εκείνους που ξέχασαν την αθλητική τους ιδιότητα».

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Δελαβίνιας, Παραγιός, Τζανετής, Γούλιος, Παπαθεοδώρου, Πούλης, Εμμανουηλίδης, Ξένος, Κουντούρης, Μαρόπουλος, Πατάκας

Στις 11 Μαϊου

11/5/66 Απόλλων-AEK 0-1 (Α’ Εθνική)

11/5/69 Τρίκαλα-AEK 1-0 (Α’ Εθνική –κορυφαίος των νικητών ο αμυντικός Αποστόλης Τόσκας που λίγους μήνες μετά θα άρχιζε μια ένδοξη δεκαετή καριέρα στην ΑΕΚ)

11/5/70 AEK-ΟΦΗ 3-2 (Α’ Εθνική- το αρχικό 2-0 έγινε 2-2, αλλά το πέναλτι του Παπαεμμανουήλ στο 89’ έδωσε τη λύση)

11/5/80 ΑΕΚ-Εθνικός 2-1 (Α’ Εθνική)

11/5/83 Άρης-AEK 1-1 (Α’ Εθνική)

11/5/86 ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 2-2 (Κύπελλο Ελλάδας –η ελλιπέστατη ΑΕΚ προηγήθηκε 2-0 σε αυτόν τον πρώτο ημιτελικό στο ΟΑΚΑ, αλλά ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε την κατάσταση)

11/5/97 Ολυμπιακός-ΑΕΚ 2-0 (Α’ Εθνική –το επιθετικό φάουλ του Καραπιάλη στον Ατματσίδη μετατράπηκε σε πέναλτι και αποβολή του τερματοφύλακα της ΑΕΚ κι έτσι ο Ολυμπιακός έβαλε τη βάση για τη νίκη που του εξασφάλισε και μαθηματικά το πρώτο από τα… πεντακάθαρα πρωταθλήματά του)

11/5/03 Παναχαϊκή-ΑΕΚ 0-2 (Α’ Εθνική)

11/5/08 Πανιώνιος-ΑΕΚ 2-2 (Play Off)

11/5/14 Περαμαϊκός-ΑΕΚ 1-2 (FootballLeague 2)

11/5/16 ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 2-1 (Πλέι οφ)

11/5/2019 ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 1-0 (Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας)