18.3 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Ζαμπέρ vs Βοντρούσοβα στον τελικό του Γουίμπλεντον

Παρούσα για δεύτερη συνεχή χρονιά στον τελικό του Γουίμπλεντον θα είναι η Ονς Ζαμπέρ (Νο6 στον κόσμο), μετά την νίκη απέναντι στο Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης, Αρίνα Σαμπαλένκα.

Η Τυνήσια βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ (6-7) ενώ στο δεύτερο δέχτηκε πρώτη μπρέικ από την Λευκορωσίδα, αλλά απάντησε με τρία συνεχή κερδισμένα γκέιμ, ισοφάρισε σε 1-1 (6-4) και το ψυχολογικό πλεονέκτημα κατάκτησε και το τελευταίο σετ, με 6-3.

Η Σαμπαλένκα με την ήττα της έχασε την ευκαιρία να ξεπεράσει την Ίγκα Σφιόντεκ και να βρεθεί στην κορυφή της WTA, όπου παραμένει η 22χρονη Πολωνή.

Το Σάββατο (15/7) θα αντιμετωπίσει στον τελικό με την Τσέχα Μαρκέτα Βοντρούσοβα (νυν Νο42) , η οποία από την πλευρά της απέκλεισε την Ουκρανή Ελίνα Σβιτόλινα με 6-3, 6-3, ύστερα από αγώνα διάρκειας μόλις 74 λεπτών.

Η 24χρονη Τσέχα φτάνει σε τελικό Γκραν Σλαμ για δεύτερη φορά στην καριέρα της, μετά το Ρολάν Γκαρός το 2019, όταν ηττήθηκε από την Άσλεϊ Μπάρτι.