16.6 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Ζαλγκίρις 73-71: Με τέτοιον Μήτογλου, πώς να χάσει το σερί

Ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε τη Ζάλγκιρις Κάουνας για την 8η αγωνιστική της Euroleague. Οι «πράσινοι» κατάφεραν να υπερασπιστούν την έδρα τους και πήραν τη νίκη με 73-71.

Τέταρτο σερί θετικό αποτέλεσμα και δεύτερη διαδοχική νίκη στη Euroleague. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ντίνος Μήτογλου, ο οποίος είχε 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Η άμυνα του Παναθηναϊκού στο δεύτερο μέρος ήταν αυτή που μπόρεσε να δώσει τη νίκη στο «τριφύλλι».

Ένα παιχνίδι που δεν είχε ξεκινήσει ιδανικά επιθετικά. Αυτό γιατί το πρώτο καλάθι του αγώνα, είχε μπει στο 07:27, με τον Κίναν Έβανς να ευστοχεί σε δίποντο. Ο Χάγες είχε κάνει το 4-0, ωστόσο ο Μήτογλου με τρίποντο στο 06:25 είχε βάλει τους πρώτους πόντους των γηπεδούχων.

Ο Γκριγκόνις στο 05:23 με γκολ-φάουλ, είχε βάλει για πρώτο φορά τον Παναθηναϊκό (6-4). Ο Μήτογλου που ήταν «ζεστός» για μία ακόμη φορά, με τρίποντο είχε κάνει το 9-7.

Eurokinissi

Στο 02;52, ο Μπουτκεβίτσιους με δύο εύστοχες βολές, είχε βάλει μπροστά τη Ζάλγκιρις με 11-10. Στα 00:36, ο Παναθηναϊκός είχε ισοφαρίσει σε 13-13 με τον Μήτογλου, ωστόσο με καλάθι του Έβανς, οι Λιθουανοί είχαν το προβάδισμα με 15-13 στο τέλος της περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός είχε 50% στα τρίποντα (2/4) και 40% στα δίποντα (2/5). Ένα πρώτο δεκάλεπτο με πάρα πολλά λάθη εκατέρωθεν (6-5).

Eurokinissi

Οι «πράσινοι» είχαν μειώσει με βολή του Βιλντόσα με την έναρξη της δεύτερης περιόδου (14-15). Ο Μπιρούτις είχε βάλει τους πρώτους πόντους της Ζάλγκιρις στο δεκάλεπτο και είχε κάνει το 14-17. Με εντυπωσιακό κάρφωμα του Μπαλτσερόφσκι, ο Παναθηναϊκός είχε κάνει το 18-19 στο 07:46, ο Μπιρούτις με γκολ-φάουλ ωστόσο, είχε πάει τη διαφορά στους 4 (18-22).

Η Ζάλκγιρις είχε φτάσει τη διαφορά στο +5 (20-25) ωστόσο το «τριφύλλι» με δίποντο του Μαντζούκα και γκολ-φάουλ του Βιλντόσα στο 05:01 είχε ισοφαρίσει.

Eurokinissi

Οι Λιθουανοί βρίσκανε λύσεις στην επίθεση και δεν αφήνανε τον ΠΑΟ να πάρει προβάδισμα. Στο 01:49 ο Μήτρου-Λονγκ με τρίποντο είχε κάνει το 29-36 και είχε πάει τη διαφορά για πρώτη φορά στους 7. Οι «πράσινοι» έχουν… μάθει να αντιδράνε όμως και στο 01:04 είχε κάνει το 35-36 με τον Γκραντ.

Η Ζάλγκιρις με ένα μακρινό τρίποντο του Ντιμσά είχε κάνει το 39-35, με το «τριφύλλι» να μειώνει σε 36-39 με βολή του Λεσόρ. Σκορ που ήταν και τελικό στο ημίχρονο.

Στο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός είχε καλό ποσοστό στα δίποντα με 65% (11/17), ωστόσο είχε 2/8 τρίποντα και 8/17 βολές. Το μεγάλο θέμα όμως, ήταν τα ριμπάουντ, στα οποία κυριαρχούσε η Ζάλγκιρις με 22-10.

Δεύτερο ημίχρονο

Ο Μπουτκεβίτσιους είχε κάνει το 36-41 στο 09:29 με τον Σλούκα να «απαντάει» στο 09:06. Το δεύτερο ημίχρονο είχε ξεκινήσει καλύτερα από άποψη σκοραρίσματος σε σχέση με το πρώτο. Ο Μάνεκ στο 06:53 είχε κάνει το 42-46.

Οι «πράσινοι» όμως με δίποντο του Λεσόρ και τρίποντο του Μήτογλου, πήρανε μετά από ώρα το προβάδισμα, με 47-46 στο 04:28. Οι Λιθουανοί, είχαν πάρει και πάλι το προβάδισμα, με 50-47, όμως με τρίποντο του Γκραντ και βολή του Λεσόρ, οι γηπεδούχοι είχαν κάνει το 51-50 στο 01:36.

Eurokinissi

Ο Παναθηναϊκός είχε καταφέρει να τελειώσει την περίοδο νικητής, με 53-52, χάρις σε καλάθι του Ντίνου Μήτογλου.

Οι «πράσινοι» είχαν περισσότερα ριμπάουντ στο 3ο δεκάλεπτο ενώ είχαν βελτιώσει την άμυνά τους, κάτι που ώθησε στο να πάρουν το προβάδισμα.

Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου, ο Σμιτς με τρίποντο στο 08:56 είχε δώσει το προβάδισμα στη Ζάλγκιρις με 55-53. Οι Λιθουανοί βρίσκανε τρίποντα, ωστόσο ο Γκριγκόνις είχε ισοφαρίσει σε 58-58 από τα 6.75 στο 07:17.

Eurokinissi

Ο Παναθηναϊκός είχε πάρει το προβάδισμα στο 05: 16 (62-61) με δύο εύστοχες βολές του Γκραντ. Ωστόσο και πάλι από τα 6.75, η Ζάλγκιρις «χτύπησε» με τρίποντο του Σμιτς (62-64). Οι γηπεδούχοι είχαν βρει και πάλι λύση με λέι απ του Σλούκα και βολή του Λεσόρ (65-64). Όχι μόνο αυτό, αλλά με νέο καλάθι του Σλούκα είχε γίνει το 67-64.

Ο Λεσόρ με δύο βολές στο 01:1 είχε βάλει μπροστά τον Παναθηναϊκό με 69-68. Όχι μόνο αυτό, αλλά έπαιξε και εντυπωσιακή άμυνα στην επόμενη φάση, με αποτέλεσμα να κερδίσει φάουλ το «τριφύλλι».

Με «όπλο» την άμυνα, ο Παναθηναϊκός κράτησε το προβάδισμά του και με βολές του Σλούκα στα 00:21, ήταν  μπροστά στο σκορ με 71-68. μπροστά στο σκορ με 71-68. Ο Μάνεκ είχε ισοφαρίσει με τρίποντο, ωστόσο με βολή του Σλούκα, είχε γίνει το 72-71. Το τελικό 73-71 διαμορφώθηκε με βολή του Γκριγκόνις.