16.7 C

Επτάψυχος Ολυμπιακός απέδρασε από την κόλαση της Παρτιζάν με μυθικό «διπλό»

Ο Ολυμπιακός έκανε μια σπουδαία υπέρβαση γυρνώντας από το -14 (59-46) της τρίτης περιόδου και με μεγάλη αντεπίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο, έφυγε νικητής από τη Σερβία επί της Παρτιζάν με 74-69, στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα επιμέρους 10-28 στην τέταρτη περίοδο, κορυφώνοντας την αμυντική τους επίδοση και παράλληλα βρήκαν μεγάλα σουτ έχοντας πεντάδα στο παρκέ καθόλη τη διάρκεια, τους Γουόκαπ, Γουίλιαμς-Γκος, Λαρεντζάκης, Παπανικολάου και Φολ.

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέβηκε στο 20-12 και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες του ακόμα και το πλεονέκτημα της έδρας μέσω της τετράδας, την ώρα που η Παρτιζάν πλέον βρίσκεται σε δύσκολη θέση ενόψει της μάχης για την είσοδο στα play-in.

Πλέον, η σερβική ομάδα βρίσκεται στην 13η θέση με 14-18 σε μια πολλαπλή ισοβαθμία της κατάταξης της Euroleague από τον 11ο μέχρι τον 14ο (κατά σειρά οι Ζαλγκίρις, Αρμάνι, Παρτιζάν, Βαλένθια). Όλες οι προαναφερθείσες παλεύουν για την 10η θέση στην οποία αυτή τη στιγμή βρίσκεται η Εφές με 15-17.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με ένα χαμηλό τέμπο στο παιχνίδι όντας παράλληλα άστοχες, όμως οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα επιθετικά ριμπάουντ, έβρισκαν αυτοπεποίθηση και έκαναν ζημιά στο ζωγραφιστό του Ολυμπιακού ο οποίος από την πλευρά του έχασε τη συγκέντρωση με την οποία μπήκε και βρέθηκε πίσω με -5 στο τέλος της α’ περιόδου (22-17), ενώ είχε φτάσει να ακολουθεί και με εννέα (22-13).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Πειραιώτες είχαν πλέον βελτιώσει την άμυνά τους και παράλληλα έκαναν τη ζημιά στην φροντλάιν της Παρτιζάν παίρνοντας φάουλ και ευστοχώντας στις βολές με βασικό εκφραστή στην επίθεση τον Μόουζες Ράιτ. Ωστόσο, δεν καθάριζαν τα ριμπάουντ και επέτρεψαν στη σερβική ομάδα να βρει ρυθμό και αυτοπεποίθηση, ενώ ένα μικρό μπλακ-άουτ στο τελευταίο λεπτό επέτρεψε στην Παρτιζάν να ευστοχήσει σε δικό της σερί ελευθέρων βολών και να κλείσει το ημίχρονο με το σκορ στο 40-32, την ώρα που ο Ολυμπιακός αδυνατούσε να συνδεθεί με το καλάθι από μακριά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός επιχείρησε να ροκανίσει τη διαφορά έχοντας μια σταθερή επιθετική κυκλοφορία και βάζοντας κάποια σουτ από μακριά, πλην όμως ήταν σκιά του καλού του εαυτού στην άμυνα μη καταφέρνοντας μεταξύ άλλων να βρει λύσεις στα διαρκή επιθετικά ριμπάουντ των Σέρβων τα οποία συνέχιζαν να κάνουν τη ζημιά, με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με το σκορ στο 59-46.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός έκανε μια σπουδαία ανατροπή τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 10-28, βγάζοντας μερικές σπουδαίες άμυνες και βρίσκοντας μεγάλα σουτ για να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση. Στα τελευταία λεπτά, οι Πειραιώτες ήταν συνεπείς και ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών για να γείρουν την πλάστιγγα υπέρ τους και να φύγουν από το Βελιγράδι με ένα σπουδαίο «διπλό» με 69-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-17, 40-32, 59-46, 69-74

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Αβράμοβιτς, Κοπρίβιτσα, Πάντερ 19 (6/12 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ασίστ), Σμάιλαγκιτς 3 (1), Νάναλι, Τριφούνοβιτς, Ντόζιερ 12 (3/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Πονίτκα 8 (2/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Καμίνσκι 14 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καμπόκλο 13 (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (4/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος 17 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα), Ράιτ 6 (1 τρίποντο, 3/4 βολές), Κάναν 10 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Λαρεντζάκης 3 (0/4 σουτ, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Φαλ 7 (3/5 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 13 (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 3 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Σίκμα, ΜακΚίσικ 4 (4/4 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά της Παρτίζαν: 21/38 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 12/15 βολές, 39 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 18 επιθετικά), 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 17 λάθη, 23 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/31 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 18/22 βολές, 26 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 5 επιθετικά), 11 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη, 20 φάουλ