18.8 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Επιταχύνει για το Champions League η Νάπολι

Η Νάπολι δεν έχει καμία διάθεση να εγκαταλείψει τη «ζώνη Champions League» στο καμπιονάτο, το αντίθετο μάλιστα.

Οι «παρτενοπέι» συνέχισαν το σερί τους και διέλυσαν με 5-1 την Ουντινέζε στο εναρκτήριο παιχνίδι της 36ης αγωνιστικής της Serie A κι ανέβηκαν στη δεύτερη θέση.

Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο απόκτησε πια προβάδισμα 4 βαθμών απ’ την πέμπτη Γιουβέντους, που παίζει αύριο εκτός έδρας με τη Σασουόλο.

Ένα τρίλεπτο ήταν αρκετό για τους γηπεδούχους προκειμένου να πάρουν προβάδισμα με 2-0, με τα γκολ των Ζιελίνσκι (28΄) και Φαμπιάν Ρουίθ (31΄).

Η Ουντινέζε μείωσε λίγο πριν το ημίχρονο με τον Οκάκα (41΄), όμως η Νάπολι ήταν σαρωτική και στο δεύτερο 45λεπτο, βρίσκοντας άλλες τρεις φορές δίκτυα με τους Λοσάνο (56΄), Ντι Λορέντσο (66΄) και Ινσίνιε (90΄+1).

Βασικός με τη Νάπολι ήταν για άλλη μια φορά ο Κώστας Μανωλάς, που αγωνίστηκε και στα 93 λεπτά έχοντας συμμετοχή στο τέταρτο γκολ, καθώς η κεφαλιά του ήταν που ανάγκασε σε ασταθή απόκρουση τον αντίπαλο τερματοφύλακα, για να επωφεληθεί ο Ντι Λορέντσο.