17.8 C
Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Επιστροφή στις νίκες για Παναθηναϊκό στην Ευρωλίγκα

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες στην Ευρωλίγκα ύστερα από πέντε συνεχείς ήττες, επικρατώντας στο ΟΑΚΑ με 70-64 της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής.

Για τους «πράσινους» ήταν η τρίτη νίκη, ενώ για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ η τέταρτη ήττα.

Ο Παναθηναϊκός ήταν πίσω με πέντε πόντους στο ημίχρονο (33-38), αλλά με την άμυνά του να σταματά την επίθεση των Ρώσων στους 4 πόντους στα πρώτα επτά λεπτά της τρίτης περιόδιυ ολοκλήρωσε στο 27΄ ένα επιμέρους 18-4 και προηγήθηκε με 51-42, για να φτάσει στο 30΄ προηγούμενος με 53-48.

Το «τριφύλλι» συνέχισε σε σταθερή απόδοση και στο 35΄ περνούσε με διαφορά 10 πόντων (60-50). Μια κάμψη στην απόδοση σε εκείνο το σημείο δεν πέρασε ανεκμετάλλευτη από τους φιλοξούμενους, που με δικό τους επιμέρους σκορ 12-1 προσπέρασαν με 62-61 στο 38΄.

Στο σημείο εκείνο το τρίποντο του Νέντοβιτς (18π.) και το καλάθι του Παπαγιάννη (18π., 13ρ., 4 μπλοκ) έφεραν το 66-62 για τον Παναθηναϊκό στα 44΄΄ πριν τη λήξη και δρομολόγησαν το φινάλε του αγώνα.

Πριν την έναρξη η ΚΑΕ Παναθηναϊκός βράβευσε τον τεχνικό της Ζενίτ και πρώην δικό του, Τσάβι Πασκουάλ, για την προσφορά του στην ομάδα.