20.1 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Εκπληκτικός Κολοσσός «βούλιαξε» την κάκιστη ΑΕΚ Betsson στη Ρόδο [s]

Σε ένα ματς παράσταση για ένα ρόλο, ο Κολοσσός Ρόδου έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στην ΑΕΚ Betsson επικρατώντας με χαρακτηριστική άνεση με σκορ 103-80 για την 17η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να επιβάλλουν από νωρίς την ανωτερότητά τους σε άμυνα και κυρίως επίθεση για να κλείσουν την α’ περίοδο με το υπέρ τους 27-19, ενώ στη συνέχεια η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +17, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 51-36.

Η ΑΕΚ Betsson όχι μόνο δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση στην επανάληψη, αλλά κατάρρευσε, βλέποντας τους Ροδίτες να φτάνουν το προβάδισμά τους σε επίπεδα διαφοράς 20 πόντων, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά προσέγγισε ακόμα και το +30, για να έρθει το τελικό 103-80.

Έτσι, ο Κολοσσός ανέβηκε στο 7-10 και πιάνοντας στο ίδιο ρεκόρ την «Ένωση» η οποία έκανε τη χειρότερη δυνατή αρχή υπό της οδηγίες του Ηλία Ζούρου.

Για τους νικητές, MVP αναδείχθηκε ο Λούκα Μπραΐκοβιτς με 22 πόντους, 9/11 δίποντα και 12 ριμπάουντ, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Άντριου Γκάουντλοκ με 26 πόντους (9/15 σουτ) και Τάιλερ Πόλεϊ με 17 πόντους, ενώ άλλους 15 είχε ο Λόντον Περάντες. Για την απογοητευτική ΑΕΚ Betsson, διασώθηκε ο Τζάστιν Τίλμαν με 26 πόντους, 10/17 σουτ και 7 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-19, 51-36, 80-55, 103-80

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Ουτόμι 6 (7 ριμπάουντ), Μπραΐκοβιτς 22 (9/11 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Πετρόπουλος 5, Πόλεϊ 17 (4 ριμπάουντ), Περάντες 15 (4/8 δίποντα), Γκάουντλοκ 26 (4/7 τρίποντα), Κολοβέρος 4, Παπαγιάννης, Μπιλλής, Καμαριανός 6 (5 ριμπάουντ), Σίτου 2, Παπαδάκης

ΑΕΚ BETSSON (Ζούρος): Τίλμαν 26 (9/16 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Νετζήπογλου 11 (4/6 δίποντα), Αγραβάνης 6, Νάιτ 12, ΜακΡέι 4, Ραντλ 3, Καράμπελας, Πιλάβιος, Χόλινς 5, Κουζέλογλου 8 (5 ριμπάουντ), Μόργκαν, Ματαλιωτάκης

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 27/40 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 19/23 βολές, 41 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 16 λάθη, 6 κλεψίματα, 5 τάπες

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ Betsson: 23/49 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 25/35 βολές, 31 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 11 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 τάπα