20 C

Εκκίνηση με «πεντάρα» η Μπάρτσα, νίκες για Σίτι και Παρί

Η «πεντάρα» της Μπαρτσελόνα στην Αντβέρπ, οι νίκες των Μάντσεστερ Σίτι, Παρί Σεν Ζερμέν και η ισοπαλία της Λάτσιο με την Ατλέτικο Μαδρίτης με γκολ του τερματοφύλακά της στην τελευταία φάση του αγώνα, χαρακτήρισαν την πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ στα παιχνίδια της Τρίτης (19/9), στους ομίλους 5 έως 8.

Στο «Ολίμπικο», η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε προηγούνταν έως το 90΄+5 αλλά υπολόγιζε χωρίς τον Ιβάν Προβεντέλ, ο οποίος προωθήθηκε στην περιοχή των Ισπανών και ισοφάρισε με κεφαλιά, στην εκπνοή τους ματς.

Η κάτοχος του τίτλου, Μάντσεστερ Σίτι, βρέθηκε να χάνει στην έδρα της με 1-0 από τον Ερυθρό Αστέρα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο οι Σέρβοι δεν άντεξαν την… κατηφόρα του «Έτιχαντ» κι έφυγαν ηττημένοι με 3-1, στο πρώτο παιχνίδι της Ιστορίας μεταξύ των δύο ομάδων.

Νίκη και για τη νέα Παρί Σεν Ζερμέν που δημιουργεί ο Λουίς Ενρίκε, η οποία με δύο γκολ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου νίκησε με 2-0 την Μπορούσια Ντόρτμουντ στο «Παρκ ντε Πρενς».

Με τον Ζοάο Φέλιξ να σκοράρει δις, η Μπαρτσελόνα διέλυσε την Αντβέρπ με 5-0 στο Ολυμπιακό Στάδιο της Βαρκελώνης, επίσης στην πρώτη επίσημη αναμέτρηση στην Ιστορία των δύο ομάδων.

Σε αυτό το παιχνίδι ο Λεβαντόφσκι έγινε ο (μόλις) τρίτος παίκτης όλων των εποχών που φτάνει σε τριψήφιο αριθμό γκολ (100) στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, μετά τους Μέσι και Ρονάλντο, καθώς μετρά 92 στο Τσάμπιονς Λιγκ και 8 στο Γιουρόπα Λιγκ. Ιστορικό ήταν και το τέρμα του Γκάβι, το πρώτο του 19χρονου άσου στη διοργάνωση.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Φέγενορντ-Σέλτικ 2-0 (45΄+2 Στενγκς, 76΄ Γιάχανμπακς)Λάτσιο-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1 (90΄+5 Προβεντέλ – 29΄ Μπάριος)

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Παρί Σεν Ζερμέν-Ντόρτμουντ 2-0 (49΄ πεν. Μπαπέ, 58΄ Χακίμι)Μίλαν-Νιούκαστλ 0-0

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Γιουνγκ Μπόις-Λειψία 1-3 (33΄ Ελία – 3΄ Σιμακάν, 74΄ Σλάγκερ, 90΄+2 Σέσκο)Μάντσεστερ Σίτι-Ερυθρός Αστέρας 3-1 (47΄, 60΄ Άλβαρες, 73΄ Ρόδρι – 45΄+2 Μπουκαρί)

8ος ΟΜΙΛΟΣ

Μπαρτσελόνα-Αντβέρπ 5-0 (11΄,66΄ Ζοάο Φέλιξ, 19΄ Λεβαντόφσκι, 22΄ αυτ. Μπατάικ, 54΄ Γκάβι)Σαχτάρ Ντόνετσκ-Πόρτο 1-3 (13΄ Κέλσι – 8΄, 15΄ Γκαλένο, 29΄ Ταρεμί)