20.2 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Εγκαίνια στη νέα έδρα με νίκη για την ΑΕΚ

Νικηφόρο «ποδαρικό» έκανε στη νέα έδρα της η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε με 81-69 της Λάρισας στο κλειστό των Άνω Λιοσίων και σημείωσε την πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, υποχρεώνοντας τους Θεσσαλούς στην πρώτη ήττα.

Η άμυνα της ΑΕΚ για 35 λεπτά, με αποκορύφωμα το δεύτερο δεκάλεπτο που κράτησε τη Λάρισα στους 6 πόντους, αποτέλεσε τον καταλύτη που έκανε απλά τα πράγματα για την Ένωση.

Μετά το 20-23 του πρώτου δεκαλέπτου η ΑΕΚ έκανε επιμέρους σκορ 16-6 στη δεύτερη περίοδο και πήγε στα αποδυτήρια στο +7 (36-29), για να μην απειληθεί ποτέ στη συνέχεια. Στο 35΄ το σκορ ήταν 70-55 και ο αγώνας είχε πια  κριθεί.

Κορυφαίος των νικητών, που ήταν πολύ εύστοχοι (70% στα δίποντα, 42% στα τρίποντα), ο Γέλοβατς με 21 πόντους και 4/4 τρίποντα, ενώ από τη Λάρισα ξεχώρισε ο Χάντσον με 14.