18.7 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Διαστημικός Ολυμπιακός στη βραδιά των ρεκόρ

Ένας Ολυμπιακός βγαλμένος από τα όνειρα των φίλων του ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο του ελληνικού πρωταθλήματος με 11 νίκες σε 11 αγώνες και τελευταία «θύμα» του την ΑΕΚ, την οποία νίκησε στο ΣΕΦ με 111-71.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε καταπληκτικό ρυθμό κι ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 65% στα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα (21/32 τρίποντα!), με τον Αζάϊα Κάναν να μετρά 8/11 τρίποντα και να παίρνει το ρεκόρ του συλλόγου από Τόμιτς και Ντόρσεϊ, που είχαν από επτά.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 25 ασίστ κι άλλους τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων: ο Λαρεντζάκης (5/7 τρίποντα) σημείωσε 17, ο Βεζένκοφ 15 (6/8 δίποντα, 3/4 βολές), ο Λούντζης 14 με απόλυτη ευστοχία (4/4 βολές, 2/2 δίποντα και 2/2 τρίποντα) και ο Σλούκας 11 πόντους (3/5 τρίποντα).

Ο Γουόκαπ ευστόχησε στο μοναδικό τρίποντο που επιχείρησε, αλλά είχε 7 ασίστ κι ένα κλέψιμο, ενώ από την ΑΕΚ πάλευε μόνος ο Μίτσελ, που τελείωσε το παιχνίδι με double-double (18 πόντοι, 10 ριμπάουντ).

Η Ένωση ακολούθησε από κοντά στην πρώτη περίοδο (31-27), αλλά στην δεύτερη οι γηπεδούχοι ανέβασαν την πίεση στην άμυνα και με δύο τρίποντα των Σλούκα, Λούντζη και δύο καλάθια του Μπολομπόι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (41-31) στο 14’.

Με οκτώ σερί πόντους η διαφορά ανέβηκε στους 15 (52-37) και οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με τη διαφορά στο +22 (60-38).

Με τον Κάναν να σκοράρει 5 τρίποντα στην τρίτη περίοδο η διαφορά ξεπέρασε τους 30 πόντους (85-51), ενώ έφτασε μέχρι τους 41 (106-65) στο 38΄.

Τα δεκάλεπτα: 31-27, 60-38, 88-58, 111-71.