17.3 C

Δεν τα κατάφερε ο Τσιτσιπάς, έμεινε εκτός στους «16» του Αυστραλιανού Open

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε με 3-1 σετ (7-6, 5-7, 6-3, 6-3) από τον Φριτζ Τέιλορ και αποχαιρέτησε το Αυστραλιανό Open στη φάση των «16». Έτσι, έχασε την ευκαιρία να τεθεί αντιμέτωπος και με τον Νόβακ Τζόκοβιτς στα προημιτελικά, με τον «Νόλε» να κοντράρεται με τον Αμερικανό τενίστα.

Ο Έλληνας αθλητής δεν είχε απαντήσει στο εξαιρετικό σερβίς του αντιπάλου του και διαρκώς χρειαζόταν να… επανέλθει από πίσω στο σκορ. Το πρώτο σετ είχε μεγάλη διάρκεια (52 λεπτά), αλλά χάθηκε στις λεπτομέρειες και παρά το γεγονός πως ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε σε 1-1, η κόπωση έκανε την… εμφάνισή της.

Ο Φριτζ Τέιλορ παρέμεινε σε σταθερά επίπεδα απόδοσης στο 3ο και 4ο σετ και με δύο καθοριστικά μπρέικ κατάφερε να φτάσει στη νίκη και συνάμα στην πρόκριση στα προημιτελικά του Αυστραλιανού Open. Εκεί, ο Αμερικανός θα παίξει απέναντι στον Νόβακ Τζόκοβιτς, ο οποίος επικράτησε με χαρακτηριστική ευκολία με 3-0 σετ (6-0, 6-0, 6-3) του Αντριάν Μανναρίνο.

Τα ζευγάρια της φάσης των «16» και ο δρόμος προς τον τελικό του Αυστραλιανού Open

Φάση των «16»Νόβακ Τζόκοβιτς – Αντριάν Μανναρίνο 3-0Φριτζ Τέιλορ – Στέφανος Τσιτσιπάς 3-1Γιανίκ Σινέρ – Κάρεν ΚατσάνοφΆλεξ Ντε Μινόρ – Αντρέι ΡούμπλεφΑρτούρ Κάζο – Χουρμπέρτ ΧουρκάτςΝούνο Μποργκς – Ντανίιλ ΜεντβέντεφΑλεξάντερ Ζβέρεφ – Κάμερον ΝόριΜίομιρ Κετσμάνοβιτς – Κάρλος Αλκαράζ Γκαρσία

ΠροημιτελικάΝόβακ Τζόκοβιτς – Φριτζ ΤέιλορΓιανίκ Σινέρ ή Κάρεν Κατσάνοφ – Άλεξ Ντε Μινόρ ή Αντρέι ΡούμπλεφΑρτούρ Κάζο ή Χουρμπέρτ Χουρκάτς – Νούνο Μποργκς ή Ντανίιλ ΜεντβέντεφΑλεξάντερ Ζβέρεφ ή Κάμερον Νόρι – Μίομιρ Κετσμάνοβιτς ή Κάρλος Αλκαράζ Γκαρσία

ΗμιτελικάΝόβακ Τζόκοβιτς ή Φριτζ Τέιλορ – Γιανίκ Σινέρ ή Κάρεν Κατσάνοφ ή Άλεξ Ντε Μινόρ ή Αντρέι ΡούμπλεφΑρτούρ Κάζο ή Χουμπέρτ Χουρκάτς ή Νούνο Μποργκς ή Ντανιίλ Μεντβέντεφ – Αλεξάντερ Ζβέρεφ ή Κάμερον Νόρι ή Μίομιρ Κετσμάνοβιτς ή Κάρλος Αλκαράζ Γκαρσία