17.1 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Δεν πάει στο Τόκιο μέσω του Προολυμπιακού τουρνουά ο Γκιώνης

Η προσπάθεια του Παναγιώτη Γκιώνη να πάρειο το «εισιτήριο» για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο μέσω του Παγκόσμιου προολυμπιακού τουρνουά δε στέφθηκε με επιτυχία.

Ο κορυφαίος Έλληνας πρωταθλητής του πινγκ πονγκ ηττήθηκε με 4-3 από τον Λίαμ Πίτσφορντ στον ημιτελικό της διοργάνωσης κι ως εκ τούτου αποκλείστηκε από τη συνέχεια.

Το ματς είχε μεγάλη αγωνία, με τον Γκιώνη να χάνει… στις λεπτομέρειες αν και στο κόντρα σετ προηγήθηκε με 4-1 και 9-7, παρόλα αυτά ο Αγγλος πρωταθλητής ήταν πιο ψύχραιμος και πήρε τη νίκη. Στον τελικό θα αντιμετωπίσει τον Σκάτσκοφ και ο νικητής θα πάρει το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η προσπάθεια του Γκιώνη, όμως, δεν σταματάει εδώ. Τον Απρίλιο θα διεξαχθεί το Προολυμπιακό τουρνουά της Ευρώπης στην Πορτογαλία, ενώ θα δοθούν και οι τελευταίες προκρίσεις μέσω του ranking list, όπου ο Γκιώνης έχει πολλές πιθανότητες να πάρει και από εκεί την πρόκριση.