21.4 C
Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024

Για αυτό σε λένε Βασίλισσα ΑΕΚΑΡΑ μου!

Κόντρα σε όλες τις… αναποδιές, εντός και εκτός παρκέ, η ΑΕΚ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα για να πάρει τη σπουδαία νίκη στο Ολυμπιακό κλειστό των Άνω Λιοσίων επί της VEF Ρίγα με 88-79, για την 4η αγωνιστική του Δ’ Ομίλου του Basketball Champions League και έτσι έμεινε «ζωντανή».

Η ομάδα του Στέφανου Δέδα είχε 1.000 προβλήματα, χτυπήθηκε από… παντού και μέσα σε όλα τα άλλα είχε να αντιμετωπίσει και μία απίστευτα αισχρή διαιτησία. Ωστόσο, για αυτό τη λένε… Βασίλισσα! Η ΑΕΚ έδειξε πόσο βαριά είναι η φανέλα της και άπαντες τα έδωσαν όλα, παίρνοντας μια νίκη που και τους κρατάει στο κυνήγι μια θέσης στην πρώτη τριάδα και παράλληλα έχει σημασία και για ψυχολογικούς λόγους, μετά από τα όσα έχουν συμβεί με τον Στέφαν Γέλοβατς και την κατάσταση της υγείας του.

Η Ένωση δεν κατάφερε να καλύψει τη διαφορά της ήττας στο πρώτο ματς στη Λετονία με 16 πόντους, αλλά έπιασε στο 1-3, τη Ρίγα και μπορεί να την προσπεράσει. Είναι σημαντικό και το ματς της Τετάρτης (17/11, 19:00), όπου η Φάλκο Σομπατέλι υποδέχεται τη ΝούτριΜπούλετ Τρεβίζο. Αν οι Ιταλοί νικήσουν και πάνε στο 4-0, οι Ούγγροι θα πάνε στο 2-2 και η ΑΕΚ θα μπορεί να τους πιάσει στην 5η αγωνιστική, αφού θα τους υποδεχθεί στα Άνω Λιόσια και θα έχει την ευκαιρία να καλύψει και τη διαφορά των 5 πόντων, με την οποία είχε ηττηθεί στον αγώνα του πρώτου γύρου.

Ο Κίνο Κολόμ ήταν εκπληκτικός στο αποψινό ματς, αφού τελείωσε τον αγώνα με 26 πόντους, έχοντας 6/9 τρίποντα, ενώ μοίρασε και 5 ασίστ. Ξανά πάρα πολύ καλός ήταν ο Ίαν Χάμερ, με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Γενικά, όλοι έδωσαν το 100%, αλλά ειδική αναφορά θα πρέπει να γίνει στον συγκλονιστικό, Δημήτρη Μαυροειδή, αφού ο αρχηγός της ΑΕΚ είχε 5 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 τάπες, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο. Το κακό είναι ότι πάλι προέκυψε τραυματισμός, με τον Μιχάλη Καρλή να αποχωρεί με κάκωση αριστεράς ποδοκνημικής, πριν καν προλάβει να αγωνιστεί για 2 λεπτά στο ματς. Επόμενο παιχνίδι για τη Βασίλισσα, είναι το εκτός έδρας κόντρα στο Λαύριο, αυτό το Σάββατο (20/11, 20:00) για την 8η αγωνιστική της Basket League.

Η αρχική πεντάδα της ΑΕΚ απαρτιζόταν από τους Φλιώνη, Παππά και Ανγκόλα στην περιφέρεια, και τους Γκρίφιν και Χάμερ στη ρακέτα. Η Ένωση προηγήθηκε με 5-2 στο 2’, με λέι απ, από τον Ανγκόλα και με 10-7 στο 4’, με δίποντο του Γκρίφιν. Οι Λετονοί έκαναν ένα σερί 10-0 και προηγήθηκαν με 17-10 στο 6’, με τους διαιτητές να δίνουν σε… κάθε φάση, επιθετικό φάουλ εναντίον της Βασίλισσας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και με 23-14 στο 8’, αλλά η ομάδα του Δέδα αντέδρασε και ισοφάρισε σε 23-23 στο 9’, με λέι απ, του Βαουλέτ. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 25-25, με εντυπωσιακό κάρφωμα του Αργεντινού στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Στη 2η περίοδο, η ΑΕΚ πέρασε μπροστά στο σκορ με 30-28 στο 11’, με τρίποντο του Κολόμ. Η διαφορά έγινε στην άμυνα, αφού οι παίκτες της Βασίλισσας έριξαν το βάρος στα μετόπισθεν και έτσι έλεγξαν τον ρυθμό. Ο Γκρίφιν στο 14’, έκανε το 34-30 υπέρ του Δικεφάλου, με τρομερό κάρφωμα με το ένα χέρι. Ο Κολόμ στο 17’ έκανε το 37-33 υπέρ της Ένωσης με τρίποντο. Το πρώτο ημίχρονο, τελείωσε με 40-37 υπέρ της Βασίλισσας με 2/2 βολές του Χάμερ.

Στην έναρξη του δεύτερου μέρους, πέρασαν 4 λεπτά, για να μπει καλάθι και το έβαλαν οι φιλοξενούμενοι, που μείωσαν σε 40-39. Στο 25’, οι Λετονοί πέρασαν μπροστά με 43-40, αλλά στο 26’, με τρίποντο του Φιλιππάκου και φόλοου του Μαυροειδή, η Βασίλισσα προηγήθηκε με 45-43. Στο 28’, οι διαιτητές έδωσαν δύο τεχνικές ποινές, στον Ανγκόλα και στον πάγκο της ΑΕΚ. Το κακό είναι ότι ήταν η δεύτερη τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Κολομβιανός και αποβλήθηκε από το ματς. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Ένωση να ισοφαρίζει σε 58-58 με καλάθι του Φιλιππάκου.

Με χουκ του Χάμερ για το 60-58 υπέρ του Δικεφάλου ξεκίνησε η 4η περίοδος. Οι Λετονοί προηγήθηκαν με 66-62 στο 32’, αλλά η ΑΕΚ πέρασε και πάλι μπροστά και μάλιστα με +5 (73-68 στο 35’). Ο φιλοξενούμενοι πήραν ξανά προβάδισμα στο 37’ (74-75), αλλά οι παίκτες του Δέδα ήταν ψυχωμένοι και προηγήθηκαν με 79-75 στο 38’, με τρίποντο του Παππά. Στο τελευταίο λεπτό, ο Γκρίφιν κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ και με 1/2 βολές έκανε το 80-77 υπέρ της Ένωσης. Ο Κολόμ έκανε το 83-77 με τρίποντο και ο Χάμερ το 85-77 με 2/2 βολές στα 38’’ πριν από το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 85-79, αλλά ο Μαυροειδής με 1/2 βολές και ο Χάμερ με δίποντο, διαμόρφωσαν το τελικό 88-79 υπέρ της ΑΕΚ.

Διαιτητές: Χορόζοφ (Βουλγαρία)-Λίτσκα (Πολωνία)-Βούλιτς (Κροατία).

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 40-37, 58-58, 88-79.

ΑΕΚ (Στέφανος Δέδας): Κολόμ 26 (6), Φλιώνης 5, Ανγκόλα 8 (2), Φιλιππάκος 5 (1), Παππάς 9 (1), Γκρίφιν 9, Καρλής, Μαυροειδής 5, Βαουλέτ 4, Χάμερ 17 (1).

VEF ΡΙΓΑ (Γιάνις Γκαϊλίτις): Χάμοντς 12 (1), Ουόκερ 6 (1), Κάρι 9 (1), Ζόρικς 22 (5), Ράιλι 7 (1), Γκρόμοβς, Γκούλμπις 11, Άτε 2, Μάντσεν 10.

Στοιχηματική εμπειρία… όπως θα ήθελες να είναι! Παίξε Νόμιμα – 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ: ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ