21.3 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Βόλεϊ: Ήττα στην Καλαμάτα για την ΑΕΚ (VIDEO)

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ ηττήθηκε με 3-2 σετ από την Καλαμάτα για την 4η αγωνιστική της Pre League. Οι «κιτρινόμαυροι», παρά την ήττα, κατάφεραν να πάρουν έναν βαθμό  στο κλειστό της Παραλίας από μία πολύ δυνατή ομάδα που αποτελεί αντίπαλο για την άνοδο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας το αρχικό προβάδισμα με 2 πόντους (2-4, 3-5). Παλέντζας και Μπατατζίμ διατήρησαν το προβάδισμα για την «Ένωση» με 6-8, ωστόσο με σερί 4-0 οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν την κατάσταση (10-8). Η ΑΕΚ αντιμετώπισε προβλήματα στις δεύτερες μπάλες, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν στο σκορ με 16-11. Παρά την προσπάθεια να ξαναμπούν στο σετ (20-16), οι «κιτρινόμαυροι» απώλεσαν το σετ με 25-18.

Η ΑΕΚ κυριάρχησε στο δεύτερο σετ και με τους Παλέντζα και Μπαρμπούνη να «εκτελούν» σχεδόν σε κάθε φάση προηγήθηκαν από νωρίς με διαφορά (1-5, 2-8, 3-9). Οι παίκτες του Άκη Χατζηαντωνίου συνέχισαν στον ίδιο ρυμό φτάνοντας στο +8 με νέο καρφί του Παλέντζα (12-20). Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 16-20, ωστόσο με σωστές τοποθετήσεις και επιθέσεις η ΑΕΚ κατέκτησε το σετ με 25-19.

Στο τρίτο σετ, οι Καλαματιανοί ξεκίνησαν με υπέρ τους 5-0. Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο η μεγάλη εμφάνιση του Βιέτο και τα λάθη στην επίθεση, δεν βοήθησε τους «κιτρινόμαυρους» (13-7, 18-12). Η «Ένωση» μείωσε από 21-14 σε 24-20, ωστόσο το σετ κατέληξε στους γηπεδούχους με 25-20.

Ντέρμπι για γερά νεύρα ήταν το τέταρτο σετ. Το αρχικό 3-1 μετατράπηκε γρήογρα σε 5-8, με τον Μπαρμπούνη να τελειώνει εντυπωσιακά τις φάσεις. Με τον Παλέντζα να «σπάει» σε διαδοχικές επιθέσεις το αντίπαλο μπλοκ η ΑΕΚ έφτασε στο +4 (8-12). Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 13-14 και 16-17, αλλά ο Μπατατζίμ με πάιπ έδωσε έναν πολύ σημαντικό πόντο στην «Ένωση» (16-18). Ένα σερβίς στο φιλέ, αλλά και επιτυχημένες επιθέσεις από τον Μπαρμπούνη και τον Παλέντζα έδωσαν αέρα 3 πόντων στην ΑΕΚ (20-23) που τελικώς κατέκτησε το σετ με 25-21.

Στο πέμπτο σετ, η ΑΕΚ φάνηκε ιδιαίτερα κουρασμένη. Το αρχικό 2-1 μετατράπηκε άμεσα σε 10-3, με τον Βιέτο να μοιάζει ασταμάτητος. Ο Μπατατζίμ μείωσε σε 10-4, αλλά η ΑΕΚ δεν κατάφερε να ξαναμπεί στο σετ, το οποίο και έχασε με 15-6.

Τα σετ: 25-18, 19-25, 25-20, 21-25, 15-06.

Στοιχηματική εμπειρία… όπως θα ήθελες να είναι! Παίξε Νόμιμα – 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ: ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ