24 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Βίρτους Μπολόνια – Ολυμπιακός 69-67: Αδίκησε τον εαυτό του και έχασε το διπλό

Ο Ολυμπιακός φιλοξενήθηκε από τη Βίρτους Μπολόνια για τη 15η αγωνιστική της Euroleague. Παρά το γεγονός ότι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού σε όλη την αναμέτρηση, οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν με 69-67.

Από νωρίς στο 4ο δεκάλεπτο είχαν συμπληρώσει 5 φάουλ και αυτό τους έβαλε δύσκολα, ειδικά στην άμυνα.

Το ματς:

Ο Μουσταφά Φαλ είχε πετύχει τους πρώτους πόντους του αγώνα με βολές στο 09:46, ενώ με δύο ακόμα εύστοχες επιθέσεις, ο Ολυμπιακός είχε κάνει το 0-6. Οι πρώτοι πόντοι από πλευράς Μπολόνια, ήταν στο 08:09 με τρίποντο του Κορντινιέ.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μπει εξαιρετικά στο παρκέ και στο 05:22, είχαν κάνει το 12-4 με τον Πίτερς. Ο Κορντινιέ είχε μειώσει στο δίποντο στο 03:43 (12-14), ωστόσο ο Γουόκαπ είχε απαντήσει.

Ο Κακόκ στο 02:56 είχε μειώσει για πρώτη φορά στον πόντο (14-15), όμως με τέσσερις σερί πόντους, ο Ολυμπιακός είχε προηγηθεί 19-14. Στο τέλος του δεκαλέπτου, οι Πειραιώτες ήταν μπροστά στο σκορ με 19-17.

Eurokinissi

Με την έναρξη της 2ης περιόδου, ο Μιλουτίνοφ είχε πετύχει τους πρώτους πόντους με βολές (17-21), ενώ είχαν ακολουθήσει τρίποντα των Λαρεντζάκη και Μπραζντέικις για την πρώτη διψήφια διαφορά (17-27).

Ο Παζόλα είχε βάλει το πρώτο καλάθι της Βίρτους στο δεύτερο δεκάλεπτο στο 07:07 για το 20-27. Ο Μιλουτίνοφ είχε απαντήσει, ενώ ο Λαρεντζάκης στο 06:08 είχε κάνει το 20-31.

Στο 03:37, ο Φίλιπ Πετρούσεφ είχε πάει τη διαφορά για πρώτη φορά στους 13 πόντους (22-35). Ο Ολυμπιακός παίζοντας καταπληκτική άμυνα, είχε καταφέρει να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 40-28.

Eurokinissi

Το δεύτερο ημίχρονο

Ο Κορντινιέ είχε πετύχει τους πρώτους πόντους του δευτέρου μέρους με βολές, ενώ είχε ακολουθήσει καλάθι του Κακόκ για το 32-40. Ο Ολυμπιακός είχε βρει τους πρώτους του πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο με τρίποντο του Παπανικολάου στο 08:27 για το 32-43.

Οι γηπεδούχοι με ένα σερί 5-0 είχαν κάνει το 37-43, με τον Μιλουτίνοφ να είχε απάντηση στο 06:56. Η Βίρτους είχε βελτιώσει την εικόνα της στο δεύτερο μέρος και η ομάδα του Μπάνκι είχε μειώσει στους 4 στο 03:42 (44-48).

Ο Ολυμπιακός δεν το έβαζε κάτω και έβρισκε λύσεις επιθετικά. Στο 01:19 μετά από δίποντο του Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος, είχε πάει τη διαφορά και πάλι στους 10 (45-55). Στο τέλος του δεκαλέπτου οι Πειραιώτες ήταν μπροστά στο σκορ με 55-47.

Eurokinissi

Ο Φαλ είχε πετύχει το πρώτο καλάθι στο τέταρτο δεκάλεπτο για το 47-57. Η Βίρτους είχε απαντήσει με τον Ντόμπριτς στο 09:16, ενώ είχε ακολουθήσει δίποντο του Ντάνστον για το 51-57.

Ο Λαρεντζάκης είχε απαντήσει με τρίποντο, ωστόσο με δύο δίποντα του Λούντμπεργκ, οι γηπεδούχοι είχαν μειώσει σε 55-60. Ο Ολυμπιακός είχε συμπληρώσει από τα πρώτα λεπτά 5 ομαδικά φάουλ και αυτό ήταν μεγάλο πρόβλημα για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Στο 05:24, ο Ντόμπριτς με τρίποντα είχε μειώσει μετά από πολύ ώρα στο δίποντο (60-62). Ο εξαιρετικός Λαρεντζάκης, είχε απαντήσει με τρίποντο, ωστόσο στο 02:55, οι Ιταλοί είχαν πάρει προβάδισμα με 67-65. Ο Ολυμπιακός είχε ισοφαρίσει, ωστόσο με δίποντο του Χάκετ είχε γίνει το 69-67.