Βίλεμ 5-1: Ράμσελααρ και Δουβίκας ξεχώρισαν στο ντέρμπι των Ελλήνων

ΚΩΣΤΑΣ ΜΠΡΑΤΣΟΣ
31.10.2021 | 19:47

Ο Τάσος Δουβίκας με τη φανέλα της Ουτρέχτης
YOUTUBE/FC UTRECHT

Ο Μπαρτ Ράμσελααρ σημείωσε χατ τρικ στη νίκη της Ουτρέχτης επί της Βίλεμ με 5-1. Από πάσα του Τάσου Δουβίκα το 4-1, μπήκαν αλλαγή στο τέλος οι Αργύρης Καμπετσής και Νίκος Μιχελής για τους ηττημένους.

Το ντέρμπι των δύο εκπλήξεων της φετινής σεζόν στην Eredivisie βρήκε νικητή τον Τάσο Δουβίκα. Η Ουτρέχτη διέλυσε με 5-1 τη Βίλεμ, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Μπαρτ Ράμσελααρ που σημείωσε χατ τρικ.

Ο 25χρονος Ολλανδός μεσοεπιθετικός σημείωσε τα τρία πρώτα γκολ της ομάδας του, με τον Κουάσι Βριτ να μειώνει στο 1ο ημίχρονο. Στο 83ο λεπτό, ο Δουβίκας που έπαιζε μόνος του στην κορυφή της επίθεσης των γηπεδούχων και δεν είχε βοήθησε έδωσε μια πάσα στον Μοχαμέντ Μαλαχί που μόλις είχε περάσει στον αγώνα και ο 21χρονος με σουτ εκτός περιοχής έκανε το 4-1. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε μια άλλη αλλαγή, ο Γιόρις φαν Οφερέμ στις καθυστερήσεις.

Για τους φιλοξενούμενους, ο Αργύρης Καμπετσής και ο Νίκος Μιχελής πέρασαν στον αγώνα στο 82ο λεπτό, πριν σημειωθεί το τέταρτο γκολ της Ουτρέχτης.