23.2 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Αφεντικό η Μπιλμπάο στο ντέρμπι των Βάσκων

Στο δεύτερο ημίχρονο «άστραψε και βρόντηξε» η Αθλέτικ Μπιλμπάο, που συνέτριψε με 4-0 τη Σοσιεδάδ στο ντέρμπι των Βάσκων (25η αγωνιστική) και την πλησίασε στον ένα βαθμό.

Οι γηπεδούχοι, μετά τη χαμένη ευκαιρία που είχαν να ανοίξουν το σκορ στο πρώτο ημίχρονο (δεν αξιοποίησαν πέναλτι στο 32΄), ανέβασαν στροφές στην επανάληψη, με τον Βίβιαν να βρίσκει δίχτυα στο 68΄ και τον Σανσέτ να σφραγίζει ουσιαστικά το «τρίποντο» στο 72΄.

Χωρίς να κατεβάσουν ταχύτητα, οι Βάσκοι ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 80΄, ενώ το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μουνιαΐν στο 89΄.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

Μπέτις-Μαγιόρκα 2-1 (25΄ Μορένο, 83΄πεν. Γουιλιαν Χοσέ – 75΄ Μουρίκι) Αθλέτικ Μπιλμπάο-Σοσιεδάδ 4-0 (68΄ Βίβιαν, 72΄ Σανσέτ, 80΄ Γουίλιαμς, 89΄ Μουνιάιν)