20.2 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Ασταμάτητος και στην Πυλαία ο Ολυμπιακός

Λιγότερο από δύο ημέρες πριν ο Ολυμπιακός είχε σημειώσει μια συντριπτική νίκη (117-71) απέναντι στην Βίρτους Μπολόνια, για την Ευρωλίγκα.

Αυτό συνέβη τη νύχτα της Παρασκευής. Το μεσημέρι της Κυριακής οι «ερυθρόλευκοι» πήραν θέση για το τζάμπολ απέναντι στον ΠΑΟΚ, στο κλειστό της Πυλαίας και στο, θεωρητικά, πιο ενδιαφέρουσα αναμέτρηση της 9ης αγωνιστικής.

Στην πράξη, ωστόσο, αποδείχθηκε ότι μόνο τέτοια δεν ήταν, αφού οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν εμφατικά με 88-68 και σημείωσαν την ένατη νίκη τους στις ισάριθμες αναμετρήσεις της Basket League που έχουν διεξαχθεί…

Ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε με 12-9 στα πρώτα λεπτά, αλλά ένα ξέσπασμα των Βεζένκοφ (7 πόντοι) και Κάναν (5) έφεραν το 23-14 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με τους Πίτερς και Παπανικολάου να παίρνουν τη σκυτάλη στο σκοράρισμα, το σκορ έγινε 38-25 στο 17΄ και 48-31 στο ημίχρονο, για να φτάσει η διαφορά στο +30 (73-43) στο 30ό λεπτό και το παιχνίδι να τελειώνει εκεί, ενώ μία ένταση 2:12 πριν από τη λήξη ανάμεσα στον Τσιακμά και τον Πάπας κατέληξε στην αποβολή τους.

Ο Κάναν, που έκανε την καλύτερη εμφάνισή του με τα «ερυθρόλευκα» (17 πόντοι, 4/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα) και ο Βεζένκοβ (16 πόντοι, 10 ριμπάουντ), μαζί με τους Μπόλομποϊ (14π.) και Λαρεντζάκη (10π.), ξεχώρισαν από τον Ολυμπιακό.

Οι Γουόκαπ και ΜακΚίσικ προφυλάχθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο από τον Γιώργο Μπαρτζώκα λόγω ενοχλήσεων στη μέση και στους προσαγωγούς.

Από την πλευρά των γηπεδούχων ο μόνος που στάθηκε στο ύψος των απαιτήσεων για έναν τέτοιο αγώνα ήταν ο Φράνκε, που σημείωσε 24 πόντους με 6/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα, πήρε 6 ριμπάουντ κι έδωσε 2 ασίστ.