17.9 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Αρμάνι Μιλάνο – Παναθηναϊκός AKTOR 68-76: «Τρομάζει» και πάλι στην Ευρώπη

Ο Παναθηναϊκός AKTOR πήρε μια μεγάλη νίκη κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο με 68-76, στο «Μέντιολανουμ Φόρουμ»  σκαρφαλώνοντας στην 4 θέση της Euroleague.

Το «τριφύλλι» ξεκίνησε τον αγώνα με τους Σλούκα, Γκραντ, Γκριγκόνις, Μήτογλου και Λεσόρ, ενώ η Αρμάνι Μιλάνο με τους Φλακαντόρι, Σιλντς, Χολ, Φόγκτμαν και Μέλι.

Στην πρώτη περίοδο η Ελληνική ομάδα πίεσε και με διαφορά μόλις 2 πόντων κράτησε την Αρμάνι σε κοντινή απόσταση. Στο φινάλε του δεκαλέπτου ο Σιλντς με Buzzer Beater πέτυχε το τρίποντο που έδωσε το προβάδισμα στην γηπεδούχο με 24-22.

Ο Παναθηναϊκός ΑΚΤOR ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 7/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/5 βολές, 8 ριμπάουντ (7+1), 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη, ενώ οι Ιταλοί με 6/9 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 9 ριμπάουντ (7+2), 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη.

Η δεύτερη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 17-19 και οι δύο ομάδες πέρασε ισόπαλες για τα αποδυτήρια. Ο Λεσόρ ήταν ο παίκτης που ξεχώρισε με 10 πόντους σε 5/8 δίποντα. Το «τριφύλλι» άγγιξε και το +8, αλλά δεν μπόρεσε να διατηρήσει αυτό το προβάδισμα. Τελικό σκορ πρώτου ημιχρόνου 41-41 με τους «πράσινους» να δείχνουν ότι μπορούν να πάρουν το ματς.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR πήρε το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο με 15-18. Η Αρμάνι είχε 15/24 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 8/9 βολές, 25 ριμπάουντ (18+7), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 8 λάθη, 2 μπλοκ, ενώ οι φιλοξενούμενοι 17/32 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 10/11 βολές, 24 ριμπάουντ (21+3), 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 11 λάθη, 2 μπλοκ. Αρκετά ανεβασμένη η ομάδα του Αταμάν πήγε με πλεονέκτημα τριών πόντων (56-59) στην 4η και τελευταία περίοδο.

Στην τέταρτη περίοδο η αμυντική λειτουργία των ομάδων ήταν αυτή που ξεχώρισε καθώς σε αυτή βασίστηκαν σε μεγάλο βαθμό. Στα 3’22” για το τέλος, ο Μέλι αποβλήθηκε με πέντε φάουλ ενώ ο Λεσόρ αποχώρησε υποβασταζόμενος από τον αγωνιστικό χώρο. O Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR στα τελευταία αύξησε την διαφορά, με σκορ περιόδου 12-17 και τελικό σκορ 12-17 πήρε ακόμα μια μεγάλη νίκη με πρωταγωνιστή τον Ναν.