25.8 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Αποκλεισμός και στο διπλό του Γουίμπλεντον για Τσιτσιπά

Ήττα στις λεπτομέρειες για τους Στέφανο και Πέτρο Τσιτσιπά, που έχασαν με 2-0 σετ (7-5, 7-6/5) από τους Κάμερον Νόρι και Ζαούμ Μουνάρ, αποκλειόμενοι από το ταμπλό των διπλών στο Γουίμπλεντον από τον πρώτο γύρο.

Τα δύο αδέλφια δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν την πρώτη Grand Slam νίκη τους κι αποχαιρέτησαν το τουρνουά, καθώς ο Στέφανος Τσιτσιπάς αποκλείστηκε και από το μονό στον πρώτο γύρο.

Το ελληνικό δίδυμο έχασε την ευκαιρία να προηγηθεί με μπρέικ στην εκκίνηση του αγώνα όπως και στο 5-5, όταν είχαν δύο μπρέικ-πόιντς, αλλά δεν μπόρεσαν να «καθαρίσουν» το γκέιμ, χάνοντας εντέλει και το σετ με 7-5 αμέσως μετά.

Το δεύτερο σετ κύλησε χωρίς μπρέικ, με τους Νόρι και Μουνάρ να είναι πιο ψύχραιμοι στο τάι-μπρέικ. Αν κι ο Στέφανος Τσιτσιπάς «έσβησε» τα δύο πρώτα ματς-μπολ των αντιπάλων του στο 6-3, μειώνοντας σε 6-5, τα αδέλφια Τσιτσιπά έμειναν εκτός συνέχειας.