14.9 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Απίστευτος Σβίλαρ, ήρωας για τη Ρόμα στα πέναλτι

Πρόκριση «θρίλερ» για την Ρόμα στα πέναλτι, επί της Φέγενορντ. Οι «τζιαλορόσι» έκαναν την ζωή τους… δύσκολη, ωστόσο κατάφεραν να πάρουν το εισιτήριο για τους «16» του Europa League. Οι δύο ομάδες ήρθανε ισόπαλες 1-1 στην κανονική διάρκεια (ίδιο σκορ με τον πρώτο αγώνα) και καμία δεν μπόρεσε στην παράταση να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της Ρόμα στα πέναλτι ο Σβίλαρ, καθώς είπε «όχι» 2 φορές στους παίκτες της Φέγενορντ. Χάρις σε εκτέλεση του Ζαλέφσκι, οι Ιταλοί με σκορ 4-2, πήρανε τη νίκη και την πρόκριση.

Μαρσέιγ – Σαχτάρ 3-1

Με ανατροπή η Μαρσέιγ, κατάφερε και γύρισε το ματς και από 1-0 «έριξε» τρία γκολ στην Σαχτάρ Ντόνετσκ, παίρνοντας εντέλει μια άνετη πρόκριση, που της δίνει το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Θυμίζουμε το πρώτο παιχνίδι είχε έρθει ισόπαλο με σκορ 2-2.

Σπάρτα Πράγας – Γαλατασαράι 4-1

Η Σπάρτα Πράγας κατάφερε και «γύρισε» το εις βάρος της αποτέλεσμα του πρώτου παιχνιδιού (3-2), νικώντας με το ευρύ 4-1 την Γαλατασαράι. Μία σπουδαία πρόκριση για τους Τσέχους, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό μειονέκτημα των φιλοξενούμενων και «διέλυσαν» την ομάδα του Μπουρούκ.

Σπόρτινγκ Λισαβόνας – Γιανγκ Μπόις 1-1

Η Σπόρτινγκ μπορεί να ήρθε ισόπαλη με την Γιανγκ Μπόις (1-1), ωστόσο μπόρεσε να πάρει το εισιτήριο για τους «16», μιας και στο  πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι, αφού είχε επικρατήσει με 3-1.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των play off του Europa League

Ρεν – Μίλαν 3-2 (3-5 συνολικό σκορ) 11′, 54′ και 68′ Μπουριζό – 22′ Γιόβιτς, 58′ Λεάο

Καραμπάγκ – Μπράγκα 2-3 στην παράταση (6-5 συνολικό σκορ) 102′ Σίλβα, 120+2′ Ακουνάντζε – 70′ Φερνάντες, 83′ Τζαλό, 115′ Μπάντζα

Φράιμπουργκ – Λανς 3-2 στην παράταση (3-2 συνολικό σκορ) 67′ και 90+2′ Σάλαϊ, 99′ Γκρέγκοριτς – 28′ Περέιρα, 45+2′ ΓουαχίΤουλούζ – Μπενφίκα 0-0 (1-2 συνολικό σκορ)

Μαρσέιγ – Σαχτάρ Ντόνετσκ 3-1 (5-3 συνολικό σκορ) 23′ Ομπαμπεγιάνγκ, 74′ Σάρ, 81′ Κοντόγκμπια – 12′ Σουντάκοβ

Σπάρτα Πράγας – Γαλατασαράι 4-1 (6-4 συνολικό σκορ) 8′ Πρεσιάδο, 74′ Τούτσι, 80′ Χαρασλίν, 90+6 Κούτστα- 16′ Μπαρντάτσκι

Σπόρτινγκ – Γιανγκ Μπόις 1-1 (4-2 συνολικό σκορ) 13′ Γκιοκέρες-84΄ Γκάνβουλα