19.2 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Αναντολού Εφές-Αρμάνι Μιλάνο 79-73: Η εποχή Μιγιάτοβιτς ξεκίνησε με νίκη

Η Εφές (10-15) έκανε τρομακτικό τρίτο δεκάλεπτο και επικράτησε της Αρμάνι (10-15) με σκορ 79-73 στο ντεμπούτο του Τόμισλαβ Μιγιάτοβιτς στην άκρη του πάγκου.

Ο Τόμισλαβ Μιγιάτοβιτς έκανε το ντεμπούτο του ως head coach της Αναντολού Εφές και η ομάδα της Κωνσταντινούπολης επιβλήθηκε της Αρμάνι Μιλάνο με 79-73, μολονότι οι Ιταλοί επέστρεψαν από το -14 στο 30′ (64-50).

Οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 30-7 στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασαν στη νίκη έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Σέιν Λάρκιν και Τίμπορ Πλάις.

Το ματς

Ο Τίμπορ Πλάις κουβάλησε επιθετικά την Αναντολού Εφές κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο, σημειώνοντας τους 9 πόντους των γηπεδούχων στο 15-15 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο στο Sinan Erdem Sports Hall. Οι δυο ομάδες επέμειναν δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ (1/6 τρίπ. η Εφές, 1/5 τρίπ η Αρμάνι) ενώ σε ό,τι αφορά τους φιλοξενούμενους, στηρίχθηκαν στο δίδυμο των Βόιτμαν, Σιλντς.

Στη συνέχεια το Μιλάνο βρήκε ρυθμό και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά με τον Ρόντνεϊ ΜακΓκρούντερ (23-33, 15′), κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο 34-43. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα βελτίωσε τα ποσοστά της πίσω από τα 6μ.75, έχοντας 6/10 τρίποντα στη δεύτερη περίοδο, μοιράζοντας 13 ασίστ για έξι λάθη.

Η αντεπίθεση της Εφές ήλθε στο τρίτο δεκάλεπτο, εκεί όπου η ομάδα του Τόμισλαβ Μιγιάτοβιτς έκανε επιμέρους σκορ 30-7 για το 64-50 στο 30′! Οι γηπεδούχοι παρέσυραν στον ρυθμό τους την Αρμάνι με μπροστάρη τον Σέιν Λάρκιν που σμπαράλιασε το αμυντικό πλάνο των Ιταλών. Το Μιλάνο δεν είχε πει την τελευταία λέξη και ο Σαβόν Σιλντς έφερε το ματς στα ίσα, κάνοντας το 71-71 στα 3:24 για το φινάλε.

Παρ’ όλα αυτά, τα back-to-back τρίποντα του Γουίλ Κλάιμπερν κλείδωσαν τη νίκη της Εφές που επικράτησε με 79-73.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 34-43, 64-50, 79-73

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στη σωστή αντίδραση της Εφές όταν ο Σαβόν Σιλντς ισοφάρισε σε 71-71 στα 3:24 για το τέλος αφού τα δυο συνεχόμενα τρίποντα του Γουίλ Κλάιμπερν τελείωσαν τη δουλειά για τους γηπεδούχους.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Σέιν Λάρκιν σημείωσε 19 πόντους με 2/2 βολές, 4/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ στα 32:40 που έμεινε στο παρκέ.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Τίμπορ Πλάις πρόσθεσε 17 πόντους και 6 ριμπάουντ σε 27:42.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Σαβόν Σιλντς έκανε τη διαφορά για την Αρμάνι με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 29:23.

ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Μαοντό Λο έμεινε στους 2 πόντους με 1/3 σουτ εντός πεδιάς.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε της Εφές με 92-76 στο Mediolanum Forum και υπερτερεί σε περίπτωση ισοβαθμίας.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Εφές υποδέχεται την Μπαχτσεσεχίρ (4/2) για τη 19η αγωνιστική της τουρκικής λίγκας ενώ η Αρμάνι Μιλάνο δοκιμάζεται στην έδρα της Πιστόια (4/2) για τη 19η αγωνιστική της Serie A.