16.6 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Ακάθεκτοι για τα «σαλόνια» Πανσερραϊκός και Κηφισιά

Ο Πανσερραϊκός δυσκολεύτηκε αρκετά αλλά στο τέλος η τύχη ήταν μαζί του και κατόρθωσε να νικήσει με 1-0 τον Μακεδονικό εκτός έδρας και να διατηρήσει την απόσταση των 9 βαθμών έναντι της δεύτερης ΑΕΛ, μετά την ολοκλήρωση της 21ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη έχασε πέναλτι στο 13ο λεπτό με τον Μπάιροβιτς, την εκτέλεση του οποίου απέκρουσε ο Γουναρίδης, αλλά λυτρώθηκε από το αυτογκόλ του Χασάνογλου σχεδόν στην εκπνοή της αναμέτρησης.

Η ομάδα των Σερρών είναι λοιπόν φαβορί για την πρώτη θέση και την άνοδο στη Σούπερ Λίγκα από τον Α΄ όμιλο της Σούπερ Λίγκας 2, ενώ αντίστοιχα στον Β΄ το προβάδισμα ανήκει στην Κηφισιά.

Η ομάδα των βορείων προαστίων διατήρησε τη διαφορά των 5 βαθμών από τη δεύτερη Καλλιθέα νικώντας τον ΟΦΙ με 1-0, επίσης στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής.

Η Κηφισιά «καθάρισε» με τη νίκη στην Ιεράπετρα από νωρίς, καθώς μόλις στο 3ο λεπτό ο Ταλάλ άνοιξε το σκορ και ταυτόχρονα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.