Αθλέτικ 1-0: Τέλος στο κακό σερί και επιστροφή στο κυνήγι της τετράδας

ΚΩΣΤΑΣ ΜΠΡΑΤΣΟΣ
13.03.2022 | 19:16

Οι παίκτες της Μπέτις πανηγυρίζουν κόντρα στην Μπαρτσελόνα στο Καμπ Νόου για την La Liga | 4 Δεκεμβρίου 2021
@2021 JOAN MONFORT/AP IMAGES

Η Μπέτις νίκησε την Αθλέτικ με 1-0 στο “Μπενίτο Βιγιαμαρίν” και άφησε πίσω της ένα σερί πέντε αγώνων χωρίς νίκη, παραμένοντας σε τροχιά Champions League.

Η Μπέτις μετρούσε πέντε αγώνες χωρίς νίκη σε όλες τις διοργανώσεις και έμοιαζε να καταρρέει και κυρίως να χάνει ένα “εισιτήριο Champions League που για μήνες έμοιαζε το χεριού της,. Η νίκη 1-0 επί της Αθλέτικ την επαναφέρει στο δρόμο των επιτυχιών στη La Liga και αφήνει τους Βάσκους πίσω στη δική τους κούρσα για την Ευρώπη.

Το γκολ που έκρινε τον αγώνα σημειώθηκε στο 20ό λεπτό από τον Μπόρχα Ιγκλέσιας, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε σέντρα του Χουάν Μιράντα. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να πλησιάσουν με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή και μόνο μία κεφαλιά του Ινιάκι Γουίλιαμς που κόντραρε παραλίγο να κοστίσει.

Οι “βερδιμπλάνκος” κράτησαν τον ίδιο ρυθμό και στο 2ο ημίχρονο και όλα θα κυλούσαν ομαλά αν ο Ναμπίλ Φεκίρ στο 80′ δεν δεχόταν κόκκινη κάρτα. Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Μαρθελίνο επιχείρησαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, αλλά δεν τα κατάφεραν κι η Μπέτις πήρε τη νίκη έπειτα από καιρό.