23.8 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Αγχωτική νίκη για την Τότεναμ, συνεχίζει την…κατρακύλα η Νιούκαστλ []

Τα… εύκολα δύσκολα έκαναν οι δύο ισχυρές ομάδες της Premier League, Τότεναμ και Νιούκαστλ. Τα «σπιρούνια» κέρδισαν δύσκολα την Έβερτον με 2-1, ενώ η ομάδα του Έντι Χάου έχασε από την «νεοφώτιστη» Λούτον. Η Νότιγχαμ και η Μπόρνμουθ έδωσαν…παράσταση με νικητές τους φιλοξενούμενους με χατ-τρικ του Σολάνκι (3-2). Η Μπέρνλι πήρε μία νίκη «παραμονής» κόντρα στην Φούλαμ (2-0).

Τότεναμ – Έβερτον 2-1

Στο 9′ η ομάδα του Ποστέκογλου έκανε το 1-0. Ο Τζόνσον έβγαλε την σέντρα και ο Ριτσάρλισον… πλήγωσε την παλιά του ομάδα πετυχαίνοντας το πέμπτο του γκολ για φέτος.

Τα «σπιρούνια» βρήκαν και δεύτερο τέρμα με τον Σον (18′). Μετά από σουτ του Τζόνσον και από λάθος επέμβαση του Πίκφορντ, η μπάλα στρώθηκε στον αρχηγό της Τότεναμ και σε κενή εστία διαμόρφωσε το 2-0.

Ο Αντρέ Γκόμες μείωσε για τα «ζαχαρωτά» στο 82′ μετά από αναμπουμπούλα στην άμυνα των γηπεδούχων.

Η Τότεναμ κατάφερε με αυτή τη νίκη να μείνει στην τετράδα και να κάνει το 3/3. Η Έβερτον κατάφερε μόνο να… κερδίσει τις εντυπώσεις και έμεινε στην 16η θέση.

Λούτον – Νιούκαστλ 1-0

Οι «νεοφώτιστοι» άνοιξαν το σκορ στο πρώτο ημίωρο του παιχνιδιού (25′). Μετά από κόρνερ, ο Μπάρκλεϊ την βρήκε με το κεφάλι και με τη σειρά του ο Τάουνσεντ την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0.

Η Λούτον πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο και έφτασε στους 12 βαθμούς. Η Νιούκαστλ συνεχίζει την κακή της πορεία και «υποχώρησε» στην 7η θέση.

Νότιγχαμ Φόρεστ – Μπόρνμουθ 2-3

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 46′. Ο Γούντ έκλεψε την μπάλα και μετά από δική του πάσα, ο Ελάνγκα με ένα απλό πλάσε διαμόρφωσε το 1-0.

Άμεση ήταν η απάντηση των «κερασιών» (50′). Ο Σένεσι έβγαλε την σέντρα και ο Σολάνκι με μία άπιστη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Νότιγχαμ για το 1-1.

Η ανατροπή για την Μπόρνμουθ ήταν γεγονός. Στο 57′, μετά από αναμπουμπούλα στην άμυνα των γηπεδούχων, ο Σολάνκι βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Τέρνερ και σκόραρε, για να κάνει το 2-1.

Στο 74΄ο Γουντ έκανε το 2-2 στο παιχνίδι μετά από κόρνερ του Γκιμπς-Γουάιτ, ο Νεοζηλανδός την βρήκε με το κεφάλι και ισοφάρισε για την ομάδα του.

Οι φιλοξενούμενοι στις καθυστερήσεις του αγώνα πέτυχαν και 3ο γκολ (90+4). Ο Σμιθ σέντραρε και ο Σολάνκι με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-2 και έκανε χατ-τρικ.

Ο Άγγλος επιθετικός έγραψε ιστορία, διότι έγινε μόλις ο 10ος παίκτης που πραγματοποιεί χατ-τρικ και ταυτόχρονα έδωσε τη νίκη στην ομάδα του στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού.

Φούλαμ – Μπέρνλι 0-2

Η ομάδα του Κομπανί προηγήθηκε νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο (47′). Ο Οντομπέρ με ένα γκολ-ζωγραφιά πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ για το 1-0 της Μπέρνλι.

Οι παίκτες της Μπέρνλι διπλασίασαν τα τέρματά τους (66′). Ο Μπέργκε έκανε το 2-0 με ένα συρτό σουτ εκτός περιοχής.

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτό το παιχνίδι θα μείνει στην ιστορία, καθώς έγινε το πρώτο παιχνίδι με γυναικά διαιτητή.