23.2 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Αγκαλιά με την τέταρτη θέση η Λειψία

Η Λειψία συνέτριψε την Άουγκσμπουργκ με 4-0 κι έκανε το αποφασιστικό βήμα για την κατάληψη της τέταρτης θέσης στην Μπουντεσλίγκα και κατ΄ επέκταση για την έξοδο στους ομίλους του επόμενου Champions League.

Στο πλαίσιο της 33ης (προτελευταία) αγωνιστικής οι «Ταύροι» εκμεταλλεύτηκαν τη χθεσινή απώλεια της Φράιμπουργκ και ανέβηκαν στην τέταρτη θέση, την οποία θα επιδιώξουν να κρατήσουν και την ερχόμενη εβδομάδα στο ματς-φωτιά με την Αρμίνια Μπίλεφελντ, η οποία δίνει τον υπέρ πάντων αγώνα για την παραμονή.

Το σκορ άνοιξε προς το τέλος του ημιχρόνου ο Αντρέ Σίλβα, ακολούθησαν δύο γρήγορα γκολ του Ενκουνκού στην επανάληψη και το τελικό σκορ διαμόρφωσε με πέναλτι ο Φόρσμπεργκ.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Γκλάντμπαχ 1-1 (66΄ Πασιένσια – 4΄ Πλεά) Μπάγερν Μονάχου-Στουτγκάρδη 2-2 (35΄ αυτ. Μαυροπάνος, 44΄ Μίλερ – 8΄ Τόμας, 52΄ Κάλαϊτζιτς) Λειψία-Άουγκσμπουργκ 4-0 (40΄ Αντρέ Σίλβα, 48΄, 57΄ Ενκουνκού, 64΄ πεν. Φόρσμπεργκ)