17.4 C

Αήττητος στη Ρόδο ο Κολοσσός, νίκησε και το Περιστέρι

Συνέχεια στο νικηφόρο εντός έδρας σερί του έδωσε ο Κολοσσός, νικώντας στη Ρόδο το Περιστέρι για την 11η αγωνιστική της Basket League και καταγράφοντας την πέμπτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στο γήπεδό του.

Οι Ροδίτες, που κάνουν πολύ καλό πρωτάθλημα ως τώρα, βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 7-3, ενώ οι «κυανοκίτρινοι» γνώρισαν την τρίτη διαδοχική ήττα και υποχώρησαν στο 4-6.

Ο Κολοσσός κατάφερε να βρει απαντήσεις στην αντεπίθεση του Περιστερίου στην τέταρτη περίοδοόταν από το -15 οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο καλάθι.

Με κορυφαίους τους Γουίλιαμς (23 πόντοι με 5/8 τρίποντα) και Φλόιντ (23 πόντοι με 6/8 τρίποντα) οι γηπεδούχοι σούταραν 13/23 τρίποντα, ενώ μάζεψαν και 15 παραπάνω (42 έναντι 27) ριμπάουντ.

Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι πίσω από τα 6,75μ. με 8/27 τρίποντα ενώ όταν κατάφεραν να πλησιάσουν σε απόσταση βολής έκαναν άστοχες επιθέσεις.

Ο ΜακΚρί με 12 πόντους και ο Μίλερ με 10 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ ενώ σημαντική ήταν και η παρουσία του 17χρονου Βαγγέλη Ζούγρη, που έμεινε στο παρκέ για 20 λεπτά έχοντας 7 πόντους και 3 ριμπάουντ.