16.9 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Αήττητη η Ρουμανία, νίκη ψυχολογίας για Ισραήλ και Λευκορωσία

Μαζί με την Ρουμανία, έτσι και η Ελβετία είχαν προκριθεί προ ημερών από τον 9ο όμιλο και το μεταξύ τους ματς ήταν μόνο για το γόητρο. Παρέμειναν αμφότερες αήττητες και πέρασαν στην τελική φάση του EURO 2024. To Ισραήλ και η Λευκορωσία έκαναν το χρέος τους και κέρδισαν την Ανδόρρα και το Κόσοβο αντίστοιχα.

Η Ρουμανία κράτησε το αήττητο της και κέρδισε με 1-0 τη σκληροτράχηλη Ελβετία, αφήνοντάς την οριστικά στη 2η θέση. Η ομάδα του Ιορντανέσκου κράτησε τη νίκη στην έδρα της, μετά από γκολ του Αλίμπεκ στο 50ο λεπτό. Μεγάλο επίτευγμα για τους Ρουμάνους, καθώς κέρδισαν την 1η θέση στον όμιλο και έδειξαν πώς μόνο τυχαία δεν ήταν η πορεία τους.

Το Ισραήλ πήρε μία νίκη ψυχολογίας απέναντι από την Ανδόρρα με σκορ 2-0. Προηγήθηκε μετά από αυτογκόλ του Σέρβος. Το τελικό 2-0 το διαμόρφωσε από το ύψος του πέναλτι ο Κίντα τελείωσε τις ελπίδες της Ανδόρρας.

Νίκη έκανε και η Λευκορωσία με 0-1 με σκόρερ τον Αντιλέβσκι στο 43ο λεπτό. Οι Λευκορώσοι έχουν στο νου τους το μεγάλο τεστ των play-out του Nations League τον ερχόμενο Μάρτιο.

Αποτελέσματα 9ου ομίλου:

Ρουμανία – Ελβετία 1-0 (50′ Αλίμπεκ)Κόσοβο – Λευκορωσία 0-1 (43′ Αντιλέβσκι)Ανδόρρα – Ισραήλ 0-2 (29′ Σέρβος αυτ., 81′ Κίντα)

Βαθμολογία 9ου ομίλου:

1. Ρουμανία 10 22 16-52. Ελβετία 10 17 22-113. Ισραήλ 10 15 11-114. Λευκορωσία 10 12 9-145. Κόσοβο 10 11 10-106. Ανδόρρα 10 2 3-20