19.5 C
Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024

Ήταν ΑΕΚΑΡΑ με ψυχή! – 29/01 22:00 : aek365

Παρά το γεγονός ότι έκανε ένα φοβερό ματς για τρεις περιόδους και έβγαλε πολύ μεγάλη ψυχή στο παρκέ, η ΑΕΚ δεν άντεξε μέχρι τέλους απέναντι στον Ολυμπιακό (74-80) για τη 14η αγωνιστική, με την οποία και ξεκίνησε ο δεύτερος γύρος της Basket League. Χωρίς τον Στέφανο Δέδα στον πάγκο της και με τις απουσίες των Μπράιαν Ανγκόλα, Νίκου Παππά και Αντώνη Κόνιαρη που ακόμα δεν είναι έτοιμος, η Ένωση «λύγισε» στο φινάλε του αγώνα, στις λεπτομέρειες.

Η ΑΕΚ «σφυροκοπούσε» τον Ολυμπιακό για 28 λεπτά και έφτασε να προηγείται μέχρι και με 16 πόντους διαφορά (55-39 στο 27’), αλλά μετά ακολούθησε ένα μεγάλο «μπλακ-άουτ», που έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους, να περάσουν μπροστά με 58-55 στο 33’. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η Βασίλισσα έχει ρεκόρ 6-7 στο πρωτάθλημα, ενώ η ομάδα του Πειραιά πήγε στο 11-1 από τη μεριά της.

Πλέον, ακολουθεί διακοπή για να γίνουν κάποια εξ αναβολής ματς της Basket League και ο προημιτελικός του Κυπέλλου που εκκρεμεί στην Πάτρα, ανάμεσα σε Προμηθέα και ΠΑΟΚ. Μετά, το επόμενο ματς της ΑΕΚ είναι προγραμματισμένο για το Σάββατο (12/02, 20:00-ΕΡΤ3), με αντίπαλο τη Λάρισα στο κλειστό της Νεάπολης, για τη 15η αγωνιστική της Basket League, που θα είναι και το τελευταίο ματς, πριν από το Final-4 στο Κύπελλο Ελλάδος.

Πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ στο ματς, ήταν ο Άντι Ράουτινς με 23 πόντους και 7/10 τρίποντα. Ως συνήθως, ο Ίαν Χάμερ έκανε πολλή δουλειά, έχοντας 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 9 κερδισμένα φάουλ, ενώ διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Κίνο Κολόμ, με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Τη διαφορά έκανε ο Κώστας Σλούκας για τους φιλοξενούμενους, αφού είχε 23 πόντους και 11 ασίστ. Ο Σλούκας είναι ένας παίκτης εγνωσμένης αξίας, αλλά εκτός αυτού, είναι σπουδαίος και εκτός παρκέ. Από την άλλη μεριά, αλγεινή εντύπωση προκάλεσε η συμπεριφορά του Γιαννούλη Λαρεντζάκη, ο οποίος έκανε ό,τι μπορούσε για να προκαλεί, σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, είτε ανοίγοντας διάλογο με την εξέδρα, είτε με διαμαρτυρίες στους διαιτητές. Γενικά, έκανε ό,τι μπορούσε για να νιώσει σημαντικός και τελικά με τις προκλήσεις του, κατάφερε να ασχοληθούν μαζί του, κάποιοι οπαδοί της ΑΕΚ.

Η αρχική πεντάδα της ΑΕΚ είχε τους Κολόμ, Φλιώνη και Ράουτινς στην περιφέρεια, καθώς επίσης τους Χάμερ και Μαυροειδή στη ρακέτα. Η Ένωση πέρασε μπροστά με 3-2 στο 2’, με τρίποντο του Ράουτινς, ενώ μετά έμεινε πίσω στο σκορ με 9-5 στο 5’. Η Βασίλισσα δυνάμωσε την άμυνά της και ισοφάρισε στο 6’, με λέι απ, του Γκρίφιν στον αιφνιδιασμό για το 9-9. Μετέπειτα, πέρασε και μπροστά στο 7’ με σκορ 11-9, έπειτα από ένα καλάθι του Φλιώνη. Μάλιστα, οι παίκτες του Σάββα Συμεωνίδη έφτασαν και στο +5 (14-9) μετά από ένα τρίποντο του Χάμερ στο 8’. Η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε με 15-12 υπέρ της ΑΕΚ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 15-15 στο 11’, αλλά στο ίδιο λεπτό, ο Γκρίφιν έβαλε ένα γκολ-φάουλ και έκανε το 18-15 υπέρ του Δικεφάλου. Ακολούθως, στο 14’, η ομάδα του Πειραιά ισοφάρισε σε 21-21, αλλά οι παίκτες της Ένωσης διατήρησαν την ψυχραιμία τους και πήραν εκ νέου το προβάδισμα, φτάνοντας μάλιστα και σε διαφορά 6 πόντων (28-22) με ένα φλόουτερ του Ράουτινς. Αντίστοιχα και στο 19’, μετά από 2/2 βολές του Μαυροειδή, έγινε το 33-27 υπέρ της ΑΕΚ, η οποία και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +8 μάλιστα, με 35-27, μετά από 2/2 βολές του Χάμερ στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Στο δεύτερο μέρος, η Βασίλισσα ξεκίνησε ακόμα πιο δυνατά και άνοιξε ακόμα περισσότερο τη διαφορά. Αρχικά, αυτό έγινε με τον Κολόμ, που πέτυχε ένα τρίποντο στο 21’ και έτσι έκανε το 38-27 υπέρ της Ένωσης.  Μετά άρχισε να «βρέχει» τρίποντα από τον Ράουτινς. Ο Καναδός ήταν ασταμάτητος και αρχικά έκανε το 45-31 στο 24’, ενώ λίγο αργότερα διαμόρφωσε και το 52-36 στο 26’, αλλά και το 55-39 στο 27’. Το +16 ήταν και η μέγιστη διαφορά που πήρε στον αγώνα η ΑΕΚ, με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν όμως να μειώσουν σε 58-50, σκορ με το οποίο και ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Αναφορικά με την 4η περίοδο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν το σερί τους, εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι οι παίκτες του Δικεφάλου έπαθαν ένα επιθετικό «μπλακ-άουτ» και δέχθηκαν συνολικά 18-0 επί μέρους σκορ. Αυτό είχε ως συνέπεια, από εκεί που ήταν μπροστά με 58-43 στο 28’, να μείνουν πίσω με 61-58 στο 33’. Η Βασίλισσα έβγαλε αντίδραση και πέρασε μπροστά και πάλι στο 35’, με ένα καλάθι του Κολόμ, με σκορ 64-63, ενώ έγινε και το 65-63 στο 35’, μετά από 1/2 βολές του Γκρίφιν. Ωστόσο, ο Σλούκας έκανε τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους, αφού πέτυχε μεγάλα σουτ. Για αυτό και η ομάδα του Πειραιά πήρε εν τέλει το ροζ φύλλο αγώνα. Τελικό σκορ ήταν το 80-74 εις βάρος της ΑΕΚ, με ένα λέι απ, που πέτυχε ο Χάμερ στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Διαιτητές: Πιτσίλκας-Τζιοπάνος-Σταματόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 35-27, 58-50, 74-80.

ΑΕΚ (Σάββας Συμεωνίδης): Κολόμ 11 (1), Φλιώνης 9, Ράουτινς 23 (7), Πετρόπουλος, Φιλιππάκος, Γκρίφιν 6, Μαυροειδής 4, Κουζέλογλου 5 (1), Χάμερ 16 (2).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 8 (1), Έισι 3 (1), Ντόρσεϊ, Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 13 (3), Φαλ 4, Σλούκας 23 (4), Μάρτιν 15, Ζαν-Σαρλ 12 (1).

Στοιχηματική εμπειρία… όπως θα ήθελες να είναι! Παίξε Νόμιμα – 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ: ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ