16.7 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Έτοιμος να γράψει Ιστορία την Κυριακή ο Τζόκοβιτς

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς νίκησε μετά από 2 ώρες και 45 λεπτά με 3-0 σετ τον Ντένις Σαποβάλοφ στον δεύτερο ημιτελικό του Wimbledon και στον τελικό της Κυριακής, έβδομος στο Λονδίνο για τον «Νόλε», απέναντι στον Ματέο θα επιδιώξει να κάνει το 3Χ3 στα Grand Slam της σεζόν, αφού έχει κατακτήσει ήδη το Australian Open και το Roland Garros.

Αν τα καταφέρει, θα φτάσει τους 20 major τίτλους καριέρας και θα ισοφαρίσει τ΄ άλλα δύο «ιερά τέρατα» του αθλήματος, Ρότζερ Φέντερερ και Ράφαελ Ναδάλ, οπότε στο US Open θα έχει την ευκαιρία να γίνει ο κορυφαίος όλων των εποχών.

Ο 22χρονος Καναδός δεν ήταν απλώς ανταγωνιστικός στην πρώτη εμφάνισή του σε ημιτελικό Grand Slam, αλλά «χτύπησε» όλα τα σετ, χάνοντας το πρώτο στις λεπτομέρειες με 7-6 (3) και το δεύτερο λόγω εκνευρισμού με 7-5.

Ο Τζόκοβιτς έκανε το break στο 11ο game του τρίτου σετ κι από τη στιγμή που προηγήθηκε με 6-5 έφτασε εύκολα στο 7-5 και στο 3-0, σημειώνοντας την έβδομη νίκη σε ισάριθμους αγώνες απέναντι στον Σαποβάλοφ.