20.9 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Έστησε… πάρτι η Μπόρνμουθ στο «Ολντ Τράφορντ», 3-0 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ηττήθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της εντός έδρας από την Μπόρνμουθ και έχασε με το… ταπεινωτικό 3-0! Ισόπαλη αναδείχθηκε η Γουλβς με τη Νότιγχαμ Φόρεστ (1-1) και η Μπράιτον με την Μπέρνλι, τεράστιο «τρίποντο» παραμονής στην Premier League για τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

Τα προβλήματα δεν «λένε» να φύγουν στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Μετά την καλή εμφάνιση και την σημαντική νίκη απέναντι στην Τσέλσι (09/12), η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ έχασε με 3-0 από την Μπόρνμουθ μέσα στο «Ολντ Τράφορντ», παρουσιάζοντας παράλληλα μία άκρως προβληματική εικόνα.

Ο Σολάνκε εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας των «κόκκινων διαβόλων» και άνοιξε το σκορ στο 5ο μόλις λεπτό, ενώ οι κεφαλιές του Μπίλινγκ στο 68′ και του Σενέσι στο 73′ διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα. Τεράστια βαθμολογική «ανάσα» για το σύνολο του Άντονι Ιραόλα, το οποίο «αναρριχήθηκε» στην 13η θέση της βαθμολογίας.

Η Νότιγχαμ Φόρεστ… άγγιξε τη νίκη κόντρα στη Γουλβς, όμως η κεφαλιά του Χάρι Τόφολο στο 14ο λεπτό, έπειτα από σέντρα του Νίκο Γουίλιαμς, δεν αποδείχθηκε αρκετή. Οι «λύκοι» κυκλοφόρησαν υπέροχα την μπάλα στο 32′, ο Σαράμπια βρήκε τον Κούνια εντός της περιοχής και εκείνος τα… δίχτυα, για να ισοφαρίσει σε 1-1.

Η Μπράιτον «γκέλαρε» στην έδρα της και δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς απέναντι στην Μπέρνλι, παρά τις 29 τελικές προσπάθειες για γκολ που σημείωσε. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν στο 45′ με δυνατό σουτ του Οντομπέρ, όμως οι «γλάροι» απέφυγαν την ήττα με γκολ του Σιμόν Αντινγκρά στο 77ο λεπτό.

Τέλος, η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ πήρε σπουδαία νίκη με αντίπαλο την Μπρέντφορντ, χάρις στην υπέροχη… έμπνευση του Τζέιμς ΜακΆτι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Ο 21χρονος πρώην παίκτης της Μάντσεστερ Σίτι έλαβε την μπάλα στη γωνία της περιοχής και την έστειλε στο… απέναντι «παραθυράκι» της εστίας του Φλέκεν (1-0).

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της Premier League (16η αγωνιστική)

Κρίσταλ Πάλας – Λίβερπουλ 1-2

Γουλβς – Νότιγχαμ Φόρεστ 1-1

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μπόρνμουθ 0-3

Μπράιτον – Μπέρνλι 1-1

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Μπρέντφορντ 1-0

(09/12, 19:30) Άστον Βίλα – Άρσεναλ

(10/12, 16:00) Έβερτον – Τσέλσι

(10/12, 16:00) Φούλαμ – Γουέστ Χαμ