16.7 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Έστειλε «μήνυμα» παραμονής ο Παναιτωλικός και… διέσυρε με 3-0 την Κηφισιά

Ο Παναιτωλικός «διέσυρε» με 3-0 την Κηφισιά και… ξεκόλλησε από την προτελευταία θέση της βαθμολογίας στην Super League. Τεράστια νίκη-ανάσα για την ομάδα του Γιάννη Πετράκη, παραμένει με μόλις ένα «τρίποντο» φέτος στο πρωτάθλημα το σύνολο του Γιάννη Αναστασίου.

Οι Αγρινιώτες ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι και οι εντυπωσιακές επεμβάσεις του Αλέξανδρου Αναγνωστόπουλου στο 9′ σε σουτ του Πέρεθ και στο 24′ εξ επαφής σε προσπάθεια του Ζοάο Πέδρο, κράτησαν το σκορ στο 0-0.

Ο Παναιτωλικός συνέχισε να πιέζει και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρος κέρδισε πέναλτι, έπειτα από μαρκάρισμα του Λάντρε. Ο Ζοάο Πέδρο ανέλαβε την ευθύνη της εκτέλεσης και ευστόχησε για το 1-0.

Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το… πόδι από το γκάζι και διπλασίασαν τα τέρματά τους με την κεφαλιά του Αλμέιδα Ντουάρτε στο 62ο λεπτό.

Το τελικό 3-0 για τον Παναιτωλικό διαμορφώθηκε στο 79ο λεπτό, χάρις στο γκολ του Μπρούνο Ντουάρτε.