24.6 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Έπιασε κορυφή η Σίτι, μαγεία στο «Άνφιλντ»

Τώρα, άντε διώξτην… Η Μάντσεστερ Σίτι (76 βαθμοί) απολαμβάνει από το απόγευμα της τελευταίας ημέρας του Απρίλη την κορυφή της Premier League, ενώ ακόμη κι αν τη χάσει μεθαύριο (2/5), καθώς η Άρσεναλ (75β.) θα υποδεχθεί την Τσέλσι στο ντέρμπι του Λονδίνου, οι «Πολίτες» θα έχουν δύο αγώνες λιγότερους.

Η ομάδα του Γκουαρδιόλα ξεπέρασε εκτός έδρας το εμπόδιο της πολύ καλής φέτος Φούλαμ νικώντας με 2-1, στο δρόμο προς την διατήρηση του τίτλου της.

Ο Χάαλαντ άνοιξε νωρίς το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με πέναλτι. Ταυτόχρονα έφτασε τα 34 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα και ισοφάρισε το ρεκόρ της Premier League και των Άντι Κόουλ (1994), Άλαν Σίρερ (1995), που όμως το είχαν σημειώσει σε 42 αγωνιστικές, ενώ το σκανδιναβικό «βομβαρδιστικό» χρειάστηκε μόλις 32.

Επίσης, έφτασε συνολικά στα 50 γκολ στη σεζόν κι έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής που σημειώνει 50+ τέρματα (σε μία περίοδο) στην κορυφαία κατηγορία της Αγγλίας μετά από 92 χρόνια (το 1931)!

Στο «Άνφιλντ», η Λίβερπουλ προηγήθηκε της Τότεναμ με 3-0 μέσα στα πρώτα 15 λεπτά, ισοφαρίστηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και πέτυχε το γκολ της νίκης στο αμέσως επόμενο, επίσης στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

Μπόρνμουθ-Λιντς 4-1 (20΄, 24΄ Λέρμα, 63΄ Σολάνκε, 90΄ Σεμένιο – 32΄ Μπάμφορντ)Φούλαμ-Μάντσεστερ Σίτι 1-2 (15΄ Βινίσιους – 3΄ πεν. Χάαλαντ, 36΄ Άλβαρες)Μάντσεστερ Γ.-Άστον Βίλα 1-0 (39΄ Φερνάντες)Νιούκαστλ-Σαουθάμπτον 3-1 (54΄, 81΄ Γουίλσον, 79΄ αυτ. Γουόλκοτ – 41΄ Άρμστρονγκ)Λίβερπουλ-Τότεναμ 4-3 (3΄ Τζόουνς, 5΄ Ντίαζ, 15΄ πεν. Σαλάχ, 90΄+4 Ζότα – 40΄ Κέιν, 77΄ Σον, 90΄+3 Ριτσάρλισον)