24.4 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Ένα και να καίει η Μπάγερν, συνεχίζει να προβληματίζει η Κολωνία

Οι Βαυαροί πήραν μία εύκολη νίκη για την 12η αγωνιστική της Bundesliga με σκορ 1-0. Η Μπάγερν Μονάχου δεν αντιμετώπισε προβλήματα, παρόλο που δεν εντυπωσίασε κόντρα στην Κολωνία, χάνοντας ευκαιρίες κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Οι πρωταθλητές Γερμανίας με αυτή τη νίκη σκαρφαλώνουν στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος, με ένα παιχνίδι παραπάνω από την απίθανη Λεβερκούζεν, ενώ η ομάδα του Μπάουμγκαρτ παραμένει στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Το μοναδικό γκολ το σημείωσε στο 20ο λεπτό ο Χάρι Κέιν μετά από απόκρουση του τερματοφύλακα της Κολωνίας, Σβέμπε σε σουτ του Τσούπο-Μοτίνγκ. Ο Άγγλος φορ πέτυχε το 18ο γκολ στη σεζόν, κάτι που δεν έχει καταφέρει κανείς στο παρελθόν μέχρι την 12η αγωνιστική. Ο σπουδαίος Γκερντ Μίλερ είχε σταματήσει στα 17 γκολ μετά από 12 ματς. Επίσης ο Κέιν γίνεται και ο πρώτος Άγγλος που σκοράρει πάνω από 17 τέρματα σε γερμανικό έδαφος, ξεπερνώντας το ρεκόρ του Τζέιντον Σάντσο με την Ντόρτμουντ. Η ομάδα του Τούχελ (δεν έκανε ούτε μία αλλαγή ο Γερμανός κόουτς!) έχασε και άλλες κλασικές ευκαιρίες, για να σημειώσει και άλλα τέρματα.

Το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής:

Κολωνία-Μπάγερν 0-1 (20′ Κέιν)Ντόρντμουντ-Γκλάντμπαχ 16:30 (25/11)Βόλφσμπουργκ-Λειψία 16:30 (25/11)Βέρντερ Βρέμης-Μπάγερν Λεβερκούζεν 16:30 (25/11)Ουνιόν Βερολίνου-Άουγκσμπουργκ 16:30 (25/11)Φράιμπουργκ-Ντάρμσταντ 16:30 (25/11)Άιντραχτ Φρανκφούρτης- Στουτγάρδη 19:30 (25/11)Χάιντενχαϊμ-Μπόχουμ 16:30 (26/11)Χόφενχαϊμ-Μάιντς 18:30 (26/11)