20 C

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να στείλει τον Ολυμπιακό στον τελικό

Ένα δεκάλεπτο αρκούσε για τον Ολυμπιακό προκειμένου να προκριθεί στον τελικό του Final Eight του Κυπέλλου Ελλάδας (18/02), επικρατώντας του Προμηθέα Πάτρας με 91-77.

Το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα βρήκε αντίσταση από αυτό του Ηλία Παπαθεοδώρου, όμως ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στην τρίτη περίοδο για να βάλει τέλος στις ελπίδες διεκδίκησης των αντιπάλων τους και πλέον στρέφονται στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό, όπου θα επιχειρήσουν να υπερασπιστούν τον τίτλο.

Δυναμικό «ερυθρόλευκο» ξεκίνημα σε άμυνα και επίθεση

Παρά την περιφερειακή τους αστοχία, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους, εκμεταλλευόμενοι στο έπακρον την πληρότητά τους στη ρακέτα, όντας αλάνθαστοι και δημιουργικοί και βάζοντας δύσκολα στην επίθεση του Προμηθέα. Από νωρίς, το προβάδισμα των τυπικά γηπεδούχων έφτασε σε διψήφια επίπεδα (23-13), με την πρώτη περίοδο να λήγει στο 23-15.

Απάντηση των Πατρινών μέσω της επίθεσης

Παρόλα αυτά, οι Πατρινοί αντέδρασαν και έδειξαν πτυχές του επιθετικού τους παιχνιδιού, σκοράροντας από μακριά και όχι μόνο ψαλίδισαν τη διαφορά, αλλά πέρασαν μπροστά στα μέσα της δεύτερης περιόδου (29-30), τη στιγμή που οι Πειραιώτες συνέχισαν να έχουν χαμηλά ποσοστά ευστοχίας.

Το παιχνίδι είχε πλέον αποκτήσει χαρακτήρα ντέρμπι, αλλά οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέκτησαν το προβάδισμα για το 40-36 της ανάπαυλας, ψάχνοντας ωστόσο τον καλό τους εαυτό, τη στιγμή που αυτοί του Ηλία Παπαθεοδώρου είχαν καλή ροή στην δική τους επίθεση.

«Ξέσπασμα» των Πειραιωτών και προβάδισμα ασφαλείας

Στο δεύτερο μέρος, οι νταμπλούχοι Ελλάδας «ξέσπασαν» επιθετικά, βρίσκοντας ρυθμό και βελτιώνοντας τα ποσοστά τους σε όλους τους τομείς, τρέχοντας με κάθε ευκαιρία στο ανοιχτό γήπεδο και έχοντας γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας, με τον Προμηθέα να μη μπορεί πλέον να ακολουθήσει σε σκορ και την διαφορά να εκτοξεύεται ακόμα και στο +18 (70-52), με την τρίτη περίοδο να λήγει στο 70-55.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» κατέβασαν στροφές, πλην όμως διαχειρίζονταν την κατάσταση δίχως να αφήσουν τους Πατρινούς να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης, παρά μόνο να μειώσουν τη διαφορά στα επίπεδα των 10 πόντων. Ο Ολυμπιακός είχε πλέον «κλειδώσει» την υπόθεση νίκης, με το τελικό 91-77 να τον στέλνει στον τελικό της Κυριακής (18/02).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-15, 40-36, 70-55, 91-77

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ράιτ 10 (4/4 δίποντα), Κάναν 8 (5/5 βολές, 1/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης 5 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ 7 (5 ασίστ), Φαλ 11 (5/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 7 (1/4 τρίποντα), Μπραζντέικις 8 (3/3 δίποντα, 4 ασίστ), Πίτερς 10 (2), Πετρούσεβ 15 (3/3 βολές, 3/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 19 (3/3 βολές, 2/3 δίποντα, 4/9 τρίποντα), Κάουαν 20 (8/9 βολές, 3/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τζόουνς 2, Πλώτας, Κόνιαρης 4, Μπαζίνας, Πάπας 7 (2/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Κόφι 4, Ετσενίκε 10 (4/5 βολές, 3/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χέιλ 11 (2/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/28 βολές, 23/33 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 28 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 7 επιθετικά), 13 ασίστ, 2 κλεψίματα, 17 λάθη, 20 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 20/24 βολές, 15/26 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 22 ριμπάουντ (15 αμυντικά – 7 επιθετικά), 18 ασίστ, 12 κλεψίματα, κανένα μπλοκ, 20 λάθη, 25 φάουλ