24.6 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Έκανε το 10/10 η Πορτογαλία, νίκη για Ισπανία αλλά προβληματισμός για Γκάβι

Η Πορτογαλία κατάφερε να ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του EURO 2024 με νίκη με 2-0 επί της Ισλανδίας και έκανε το «απόλυτο» στον όμιλό της (10/10). Εύκολη επικράτηση και για την Ισπανία στην τελευταία αγωνιστική, με 3-1 επί της Γεωργίας, προβληματισμός στην… Μπαρτσελόνα, αφού ο Γκάβι φαίνεται να τραυματίστηκε σοβαρά στο γόνατο! Οι πρώτες εκτιμήσεις κάνουν λόγο για ρήξη χιαστού!

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έβγαλε ασίστ, η Πορτογαλία κέρδισε 2-0 και σημείωσε 10 νίκες σε ισάριθμα ματς στον 10ο όμιλο. Ο Μπρούνο Φερνάντες είχε ανοίξει το σκορ στο 37′, με τον Ρικάρντο Χόρτα (66′) να διαμορφώνει το τελικό σκορ. Στα άλλα δύο ματς του γκρουπ, η Σλοβακία που είχε προκριθεί μαζί με τους Ίβηρες πέρασε με 2-1 από την έδρα της Βοσνίας, ενώ το Λουξεμβούργο έφυγε με το «διπλό» από το Λιχτενστάιν (1-0).

Στον (αδιάφορο βαθμολογικά) 1ο όμιλο, η Ισπανία πήρε το τρίποντο απέναντι στη Γεωργία (3-1). Ο Λε Νορμάν (4′), ο Φεράν Τόρες (55′) σκόραραν για τη «φούρια ρόχα», ο Λοτσοσβίλι στο 72′ διαμόρφωσε το τελικό σκορ, αφού ο Κβαρατσχέλια είχε ισοφαρίσει προσωρινά σε 1-1 στο 18ο λεπτό. «Πονοκέφαλος» για τον Τσάβι, καθώς ο Γκάβι φέρεται να τραυματίστηκε σοβαρά στο γόνατο και αποχώρησε στο 26ο λεπτό.

«Ματσάρα» στη Γλασκώβη! Σκωτία και Νορβηγία αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 3-3! Γκολ ο ΜακΓκιν στο 13′ με πέναλτι, ο Άρμστρονγκ στο 59′ και… αυτογκόλ ο Έστιγκαρντ στο 33′ για τους γηπεδούχους, ενώ για τους φιλοξενούμενους δίχτυα βρήκαν οι Ντόνουμ (3′), Λάρσεν (20′) και Ελιονούσι (86′).