25.1 C
Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Serie A: Νίκες για Ίντερ και Ρωμαίους (Videos+Photos)

Serie A: Εύκολο πέρασμα της Ίντερ απ’ την έδρα της Έμπολι (2-0), με ανατροπή η Ρόμα στην Κάλιαρι (2-1), δύσκολο 1-0 της Λάτσιο κόντρα στη Φιορεντίνα.

Επέστρεψε στις νίκες η Ίντερ, που διατήρησε τη διαφορά της απ’ την κορυφή. Οι «νερατζούρι» φιλοξενήθηκαν απ’ την εξαιρετική φέτος Έμπολι, αλλά δε δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα έτσι όπως κύλησε η αναμέτρηση.

Ο Ντ’ Αμπρόσιο στο 34’ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι. Στο 52’ τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για την Πρωταθλήτρια, καθώς ο Ρίτσι αποβλήθηκε κι άφησε τους γηπεδούχους με δέκα.

Ο Ντιμάρκο στο 66’ ουσιαστικά «τελείωσε» την υπόθεση νίκη, δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στην Ίντερ. Οκτώ λεπτά μετά σκόραρε κι ο Γκαλιαρντίνι, αλλά το τέρμα μέσω VAR ακυρώθηκε. Έτσι το 2-0 ήταν το τελικό σκορ για την Ίντερ.

Οι «νερατζούρι» έφτασαν τους 21 βαθμούς και είναι στο -7 απ’ την πρωτοπόρο Μίλαν. Η Έμπολι έμεινε στους 12 βαθμούς.

ΚΑΛΙΑΡΙ-ΡΟΜΑ 1-2

Η Κάλιαρι είχε τον Λυκογιάννη βασικό και να παίζει σε όλη τη διάρκεια του ματς, αλλά η Ρόμα είχε την ικανότητα να πάρει το ματς με ανατροπή. Στη Σαρδηνία, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ. Ο Παβολέτι στο 52’ έβαλε μπροστά την Κάλιαρι.

Η Ρόμα αντέδρασε και ανέτρεψε το ματς μέσα σε επτά λεπτά. Στο 71’ ο Ιμπάνιεθ ήταν αυτός που έκανε το 1-1, για να έρθει ο Πελεγκρίνι στο 78’ να δώσει προβάδισμα στους «τζιαλορόσι».

Οι Ρωμαίοι ανέβηκαν στην 4η θέση με 19 βαθμούς, ενώ η Κάλιαρι με 6 είναι ουραγός.

ΛΑΤΣΙΟ-ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ 1-0

Δύσκολη νίκη για τη Λάτσιο, που φιλοξένησε την Φιορεντίνα. Το ματς στο «Ολίμπικο» κρίθηκε απ’ τον Πέδρο. Ο έμπειρος Ισπανός άσος «έσπασε» την ισορροπία στο σκορ στο 52ο λεπτό.

Το 1-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα για τους «λατσιάλι» οι οποίοι έφτασαν τους 17 βαθμούς, ξεπερνώντας την Φιορεντίνα που έμεινε στους 15.

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής στη Serie A και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Σπέτσια-Τζένοα 1-1

Βενέτσια-Σαλερνιτάνα 1-2

Μίλαν-Τορίνο 1-0

Γιουβέντους-Σασουόλο 1-2

Σαμπντόρια-Αταλάντα 1-3

Ουντινέζε-Βερόνα 1-1

Κάλιαρι-Ρόμα 1-2

Έμπολι-Ίντερ 0-2