16.2 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

NBA: Ντένβερ Νάγκετς – Λος Άντζελες Λέικερς 132-126

Την υπογραφή του, έχοντας άλλο ένα εντυπωσιακό triple double, έβαλε ο Νίκολα Γιόκιτς στη νίκη (132-126) των Νάγκετς επί των Λέικερς και έκαναν το 1-0 στους τελικούς της Δύσης

Ο Νίκολα Γιόκιτς πρωταγωνίστησε στη νίκη (132-126) των Νάγκετς επί των Λέικερς, με το Ντένβερ να κάνει το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών της δυτικής περιφέρειας του NBA. Συγκεκριμένα, ο Σέρβος σταρ σημείωσε άλλο ένα triple double και οδήγησε την ομάδα του στην επικράτηση απέναντι στο Λος Άντζελες.

Ο «Τζόκερ» ήταν… διπλός από το ημίχρονο (19 πόντοι, 16 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 μπλοκ) και ολοκλήρωσε τον αγώνα πετυχαίνοντας 34 πόντους, μαζεύοντας 21 ριμπάουντ και μοιράζοντας 14 ασίστ με 2 μπλοκ σε 42:26 συμμετοχής.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν ικανοί να πάρουν μία άνετη νίκη κόντρα στους Λέικερς, έχοντας προβάδισμα 18 πόντων στο πρώτο μέρος, αλλά στην επανάληψη οι «λιμνάνθρωποι» εμφανίστηκαν αποφασισμένοι να παλέψουν το ματς και να παλέψουν για την ανατροπή στο Ball Arena.

Εκείνος που ξεχώρισε για τους Λέικερς ήταν ο Άντονι Ντέιβις, ο οποίος πέτυχε 40 πόντους και έκανε double-double με 10 ριμπάουντ σε 41:50. Από τη μεριά του, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έπαιξε 39:52 με 26 πόντους και 12 ριμπάουντ (είχε και 9 ασίστ).

Το επόμενο παιχνίδι είναι ξανά στο Ντένβερ, τα ξημερώματα της Παρασκευής (03:30).

Τα δωδεκάλεπτα: 37-25, 72-54, 106-92, 132-126.