17.6 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

NBA: «Ζωντανοί» οι Μπακς κόντρα στους Νετς (photos+)

Οι Μπακς μείωσαν σε 2-1 τη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής κόντρα στους Νετς.

Πολύ σκληροί για να πεθάνουν είναι οι Μπακς, οι οποίοι πήραν δύναμη από το Μιλγουόκι και τον κόσμο τους στο γήπεδο, επικρατώντας 96-83 των Νετς, μειώνοντας σε 2-1 τη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής.

Τα «ελάφια» έκαναν εκπληκτικό ξεκίνημα και βρέθηκαν να προηγούνται μέχρι και 21 πόντους, αλλά ο Ντουράντ και η παρέα του μείωσαν στην τέταρτη περίοδο. Οι Μπακς με κορυφαίους τους Αντετοκούνμπο και Μίντλετον κατάφεραν να πάρουν τη νίκη έστω και με τρεις πόντους.

Το τέταρτο ματς θα γίνει το βράδυ της Κυριακής (22:00 ώρα Ελλάδας) και πάλι στο Μιλγουόκι, όπου η ομάδα του Μάικ Μπουντενχόλζερ, θα ψάξει την ισοφάριση σε 2-2.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 33 πόντους (4/9 βολές, 13/23 δίποντα, 1/8 τρίποντα), 14 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ ο Κρις Μίντλετον είχε 35 πόντους και 15 ριμπάουντ «μιλώντας» σε καθοριστικά σημεία.

Πολύτιμος ο Μπρουκ Λόπεζ με 3 πόντους, 11 ριμπάουντ και 6 τάπες, ενώ ο Τζρου Χόλιντεϊ πέτυχε το καλάθι της προσπέρασης στα 11,4’’ πριν το τέλος.

Για τους Νετς ο Κέβιν Ντουράντ ήταν εκπληκτικός στην τέταρτη περίοδο και τελείωσε το ματς με 30 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ 22 είχε ο Κάιρι Ίρβινγκ και 16 ο Μπρους Μπράουν (με 11 ριμπάουντ), αλλά ήταν μοιραίος, καθώς αστόχησε στην κρίσιμη επίθεση.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-11, 45-42, 67-65, 86-83.